V Jizerských horách mají dva nové rybí přechody
Na dvou jizerskohorských potocích u Hejnic a v Bílém Potoce na Frýdlantsku mají od dneška rybí přechody, které umožňují rybám přirozenou migraci. Díky nim by mělo být v těchto potocích více druhů ryb.
„Rybí přechod je vlastně ekologická stavba, jejíž účelem je překonat výškový rozdíl, který tvoří migrační překážku v toku – může to být jez malé vodní elektrárny či hráz vodní nádrže. Rybí přechod prostě spojí horní vodu – třeba hladinu nádrže se spodní vodou,“ přiblížil v Ozvěnách dne Kamil Farský ze správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.
Lesy České republiky ve spolupráci s CHKO Jizerské hory postavily rybí přechody na Malém sloupském a Bílém potoce. Stálo je to milion tři sta tisíc korun. Přechody umožní rybám volné proplouvání za potravou a migraci na trdliště, tedy na místa, kde se mohou rozmnožovat.
O rybích přechodech v Jizerských horách informovali v Ozvěnách dne redaktorka Ivana Bernáthová a Kamil Farský z CHKO Jizerské hory.
„Oba rybí přechody jsou přijatelně prostupné prakticky pro všechny zde žijící druhy ryb v různých vývojových stádiích a také pro druhy jiných vodních živočichů,“ upřesňuje Zbyněk Boublík z Lesů ČR. CHKO Jizerské hory vytipovala místa, kde je třeba ohrožené druhy ryb chránit. Jedná se třeba o mihuli potoční nebo střevli potoční.
Podle Farského jsou rybí přechody jakousi kompenzací újmy, která vznikla vytvořením migrační překážky v toku. „Migrační překážky totiž fragmentují tok a ryby nejsou svými přirozenými plovacími schopnostmi schopny osídlit vyšší partie v toku. Takže toto umožní, aby překážku obepluly a mohly se vytřít a kolonizovat a osadit vyšší úsek toku,“ uvedl.
„Samozřejmě prioritnější je stavět rybí přechody na páteřních tocích prvního řádu. Například na toku Labe, které je napojené na moře, je ta účinnost vyšší. V Jizerských horách je nižší, nicméně i zde se vyplatí,“ řekl Farský. Dodal, že prováděný monitoring potvrdil výskyt ryb prakticky ve všech komůrkách rybího přechodu.