Prezident v Hrabyni vyznamenal veterány. Válka není akční film, připomněl
Váleční veteráni dostali v Hrabyni u Opavy vyznamenání za své hrdinství. Předal je prezident republiky Václav Klaus přímo v památníku druhé světové války. Betonová stavba na kopci mezi Ostravou a Opavou připomíná, že od prudkých bojů na konci války uplynulo už 67 let. Rušno bylo kolem památníku i kolem prezidenta.
„Jednou, poprvé, tady byl jako ministr financí, pak byl jako premiér a jako pan prezident ve funkci už je tady podruhé,“ říká ředitelka hrabyňské základní školy Jiřina Klimšová zatímco tlačí své malé žáky ke stolku, kde prezident Klaus podepisuje pamětní knihu.
V souboji o podpisy neskrývá odhodlání. „Dneska máme plavecký výcvik. Ti, kteří museli plavat, tak to záviděli tomu zbytku, který ve škole zůstal. Proto je tady málo dětí, jinak bychom tady byli všichni,“ vysvětluje.
U památníku druhé světové války v Hrabyni byla za krásného počasí k vidění přehlídka opavské vojenské techniky a hlavně skupina starých pánů, kteří v této době v roce 1945 bojovali. Ve svých 17 letech válčil kousek odtud i Václav Petras a moc chtěl být tankistou.
„Bojoval jsem na Dukle a potom jsme se přesouvali tady. Já jsem říkal: ,No jo, ale já chci být u tankové brigády‘ – ‚Dobře, budeš spojař.‘“
Anebo Milan Trunkát. Postěžoval si, že se na něj doposud zapomínalo, proto se na dnešek velmi těšil: „Každý týden jsem s klukama poslal 18 tun bomb na Německo. Na mě hodně zapomněla vlast.“
Druhá světová válka nevypadá jako akční film, proto mají smysl tyto památníky a tyto akce, myslí si prezident Klaus.
„Že je třeba výročí ostravsko-opavské operace připomínat našim mladším generacím, protože kdyby braly v úvahu jenom filmy, které vidí v televizi, tak mají pocit, že se ta válka odehrávala úplně jinak,“ upozornil.
Právě dnes také oficiálně začaly oslavy výročí ostravsko-opavské operace z roku 1945, nejkrutějších bojů konce války. A děti z hrabyňské školy díky paní ředitelce podpis prezidenta nakonec získaly.