Plzeňskému sdružení Totem, které pomáhá seniorům, hrozí existenční potíže

Plzeňské občanské sdružení Totem, regionální dobrovolnické centrum, má potíže s financováním svého provozu. V současné době mu chybí zhruba dva miliony korun. Totem, který pomáhá hlavně seniorům, loni v září otevřel nové mezigenerační multifunkční centrum ve zrekonstruovaném domě v Kaznějovské ulici. Teď se ale jeho vedení obává o další existenci a snaží se najít východisko společně s městem, krajem i prvním plzeňským obvodem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Péče, ilustrační foto

Péče, ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Občanské sdružení Totem nabízí širokou škálu aktivit pro seniory, dobrovolníky i rodiny s dětmi, a to nejen z Plzně. V novém centru jsou například relaxační centrum, keramická dílna, výtvarný ateliér, tělocvična, menší dílny nebo klubovna pro dětské sociální programy.

Jenže ministerstvo práce a sociálních věcí v současnosti krátí dotace a přestože Totem od státu peníze obdržel, rozhodně to nepokryje náklady.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech plzeňského občanského sdružení Totem natáčela Jana Kosová

„Máme registrovanou sociálně aktivizační službu, ale máme tam samozřejmě nějaký rozpočet, který je přes dva miliony. Byť jsme z ministerstva dostali větší dotaci než loni, pořád je to nějakých 40 procent nákladů, které potřebujeme. Něco dalo město. Ještě nám chybí 400 tisíc na pokrytí této služby. Máme ale i další linie činnosti, celkově je deficit v tomto okamžiku dva miliony,“ říká ředitelka Totemu Vlastimila Faiferlíková.

Hlavním problémem jsou podle ní mzdové náklady: „Vzhledem k tomu, že máme personální požadavky rozpočítány na šest lidí včetně účetní a ředitelky, tak je to velmi vážná záležitost. Vnímám to jako hodně závažné, protože provoz domu je od osmi ráno do půl desáté večer, čili je potřeba, aby tam skutečně alespoň jeden z nás byl.“

Vlastimila Faiferlíková dnes hledala řešení na plzeňské radnici. Bohužel, nic konkrétního se zatím nedozvěděla. V době úspor je to problém velmi složitý a tak budou, podle radního Jiřího Kuthana, jednání dál pokračovat: „Pro dnešek zatím nulový výsledek.“

Jak Jiří Kuthan dodává, rozhodně je nepředstavitelné, že by Totem přestal existovat:

„To v žádném případě nedopustíme. Nainvestovalo se do toho spousta peněz, ale o ty ani tak nejde. Jde spíše o to, že je o to veliký zájem občanů, a my je chceme v těchto věcech podporovat, nikoli jim problematizovat realizaci jejich zájmů.“

Další jednání

Osud Totemu není lhostejný ani starostovi prvního plzeňského obvodu Miroslavu Brabcovi.

„Hlavním problémem je absolutní nekoncepčnost státní sociální politiky. Absolutní neschopnost vžít se do situace poskytovatelů služeb, kteří žijí z dotací. To vidím jako obrovský problém,“ uvádí starosta.

Vlastimila Faiferlíková přesto všechno věří, že se nakonec problém s financováním podaří vyřešit:

„Už jenom to, že jsme sem byli přizváni na jednání, je pro mne signálem, že se hledá cesta, jak dům udržet. Myšlenka vznikla v roce 2007 a přes všechny obtíže se podařilo ji naplnit.“

O budoucnosti občanského sdružení Totem - regionálního dobrovolnického centra se bude na radnici jednat opět příští týden a pak koncem března společně s Plzeňským krajem.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme