Pacienti jablonecké chirurgické ambulance čekají na ošetření dlouhé hodiny
Plná čekárna, ve které si pacienti často nemají ani kam sednout, a dlouhé čekání na vyšetření. Tak to v poslední době vypadá na chirurgické ambulanci v Městské nemocnici v Jablonci nad Nisou. I když v ordinacích vypomáhá i třetí lékař, denní nápor pacientů tam nezvládají. Do Jablonce totiž začali jezdit kvůli ošetření nebo kontrolám i lidé z okolních měst.
Dlouhé hodiny čekání na lavičce před ordinacemi chirurgie. Dveře se otevírají a zdravotní sestra vyzve pacienta, který ale přišel jen před malou chvílí. Je vážně zraněný. Nezbývá než zase čekat. Tak vypadá denní realita naší práce, vysvětluje lékařka na chirurgické ambulanci Dita Šimečková:
„Poslední dobou se opravdu stává, že pacienti čekají tři až čtyři hodiny. My tady máme systém, že akutní ošetření má přednost. Pacienti, kteří jsou přivezení rychlou pomocí, nebo pacienti s určitými diagnózami, jako bolesti břicha nebo řezné rány, krvácející rány, mají samozřejmě přednost. Ostatní pacienti musí čekat.“
Pacienti jablonecké chirurgické ambulance čekají na ošetření dlouhé hodiny. Natáčela tam Eva Malá
A tak se množí stížnosti. Jeden pacient například napsal: „Dlouhá čekací doba otráví všechny vaše pacienty. Zkuste to vymyslet lépe. Čekal jsem 4 hodiny a 48 minut, asi máte rekord.“
Že má nemocnice problém, přiznala i tisková mluvčí nemocnice Petra Hybnerová. Dva lékaři denně vyšetří i 150 pacientů.
„Jsou to tři roky, kdy došlo v Tanvaldu ke zrušení celého chirurgického oddělení. Nápor pacientů pociťujeme právě od té doby. K omezení provozu došlo i v oblasti tanvaldské interny. Také v Semilech dochází v poslední době ke snížení chirurgické péče,“ říká Hybnerová.
Nějakou dobu na chodbě trpělivě čeká také paní Jana Pávová z Jičínska. Zlomila si nohu. Operovali ji v jablonecké nemocnici, i proto tu chce absolvovat i kontroly:
„Když mě operovali tady, tak jsem si říkala, že budou vědět, co a jak. Takže jsem zůstala tady. Jinak jsem mohla zůstat v Jičíně. Mám tam trvalé bydliště.“
Jsou i jiné možnosti
S přibývající denní dobou a také počtem pacientů vzrůstá jejich nespokojenost. Odnášíme to pak v první řadě my, stěžuje si staniční sestra Lenka Maryšková. Pacienti jsou podle ní mnohdy agresivní:
„Jde o slovní potyčky. K těm fyzickým nedochází tak často. Hlavně opilí pacienti jsou velice agresivní. Prostě nám tady teď slouží dva sanitáři, abychom ochránili personál, než přijede městská policie. Opilci jsou nejen v noci, jsou i ve dne.“
Pacienti nejčastěji vyhledávají pomoc jen v jablonecké nemocnici. To potvrzuje i paní Milena Baudisová, která je tu se zlomenou rukou už na třetí kontrole: „Tady je to nejlepší ošetření. A vůbec, já na tuhle nemocnici nedám dopustit. Když už se něco stane, tak míříme sem.“
V jablonecké nemocnici nicméně není jediná chirurgická ambulance ve městě. Pacienti se mohou obrátit i na lékaře v poliklinice u konečné zastávky tramvaje nebo ve Mšeně v ulici Boženy Němcové.