Odpůrci bourání historického mostu v Brandýse demonstrovali před ministerstvem

Odpůrci demolice historického silničního mostu spojujícího Brandýs nad Labem a Starou Boleslav dnes proti jeho zbourání protestovali před ministerstvem kultury. Úřad ale už loni odmítl most zařadit kvůli jeho špatnému technickému stavu mezi kulturní památky. Své stanovisko nehodlá přehodnotit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzavírka mostu v Brandýse nad Labem

Uzavírka mostu v Brandýse nad Labem | Foto: Pavel Pavlas

Demonstraci uspořádala Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví, sešlo se na ní ale pouze devět lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví Martin J. Kadrman ve Stalo se dnes Radiožurnálu

Viceprezident asociace Martin J. Kadrman nicméně poukázal na to, že petici proti bourání mostu na jejím webu podepsalo na sedm stovek lidí, ačkoli byla spuštěna teprve v úterý.

„Ochranu si most nezaslouží jen z pohledu našeho, ale i z pohledu odborníků z Národního památkového ústavu nebo z Výzkumného centra průmyslového dědictví. Most byl postaven v roce 1878 jako jeden z prvních nýtovaných mostů a svou velikostí je už dnes téměř poslední,“ vysvětlil Kadrman důvody, proč si most zaslouží ochranu.

Středočeský kraj chce vybudovat most nový, s demolicí starého se má začít příští týden. Výstavba nového mostu bude stát 206 milionů korun. Asociace tvrdí, že kdyby kraj most zrekonstruoval, mohly by být náklady téměř o polovinu nižší, celkové částka by neměla přesáhnout 120 milionů.

Proto také odpůrci bourání mostu nazvali petiční akci Zachraňte 100 milionů. „Z posudku, který byl vypracován inženýrem Šírou z Hradce Králové, skutečně vyplývá, že pokud by most byl zrekonstruován, tak celková investice bude o 100 milionů korun nižší. My jsme si vědomi, že pro laickou společnost je tato rovina mnohem čitelnější a citlivější,“ doplnil Kadrman.

Podle ministerstva si památkovou ochranu zaslouží pouze některé části mostu, které by se mohly stát součástí nového mostu. Kadrman ale namítá, že projekt, který se má realizovat, s takovou možností nepočítá. Odmítá také argumenty ministerstva o špatném stavu mostu.

„Most v natolik špatném stavu není. Ministerstvo vycházelo z posudku, který si zaplatil investor. Z toho si myslím, že vyplývá vše,“ podotkl viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví. Ta požádala ministerstvo o přezkumné řízení. „Otázka je, jestli k tomu bude politická vůle. Nepřestávám věřit, že most bude zachráněn,“ dodal Kadrman.

Jan Richter, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme