Německé oběti odsunu z roku 1945 připomíná pouť smíření z Pohořelic do Brna
Sedmdesát let od násilného odsunu Němců z Brna si lidé připomínají mimo jiné také vzpomínkovým pochodem. Někteří se účastní už podeváté, dnes jdou ale na znamení smíření opačným směrem
V roce 1945 šli po trase pochodu Němci vyhnaní z Brna. Bylo jich asi 20 tisíc a více než 1700 z nich cestu k rakouským hranicím nepřežilo. Mnozí podlehli nemocem a vyčerpání, další se stali obětí násilí.
Na místě bývalého sběrného tábora v Pohořelicích byl letos místo cíle 32 kilometrů dlouhé trasy její start. Lidé se tak jako gesto smíření mezi Němci a Čechy vracejí zpět do Brna. Večer při příchodu na Mendelovo náměstí budou v Brně bít na znamení smíření zvony.
Zatímco před devíti lety se pochodu zúčastnili tři lidé, dnes jich je okolo tří stovek. Části pochodu se zúčastnili i někteří z Němců, kteří cestu absolvovali v roce 1945. Byli nadšení, jaký ohlas má akce u mladých lidí.
Odsun Němců se dotkl v celém tehdejším Československu asi tří milionů lidí. V Brně začalo jejich vysídlování už měsíc po konci druhé světové války.
V té době ještě nebyly žádné instrukce, co s Němci dál bude. Brňané na rozkaz zemského sněmu tehdy vyvedli Němce z Brna ještě před postupimskou konferencí, která odsun schválila.