Nedokončená barokní kaple v Mariánské Týnici na Plzeňsku bude dostavěna
V Mariánské Týnici na Plzeňsku chtějí dostavět nedokončenou barokní kapli, kterou před 300 lety navrhl architekt Jan Blažej Santini. Podle jeho plánů vzniklo v Týnici probošství s kostelem Zvěstování Panny Marie, kaple ale postavena nebyla. Dostavbu kaple, která přijde na čtyři miliony korun, zaplatí Plzeňský kraj.
Jak řekla Radiožurnálu ředitelka muzea v Mariánské Týnici Irena Bukačová, probošství v Mariánské Týnici mělo mít původně v barokním plánu Jana Blažeje Santiniho 2 ambity. Jeden na západní straně, který byl dokončen, a druhý na východní straně kostela Zvěstování Panny Marie.
"Celý areál patřil cisterciáckému klášteru v Plasích, jeho opat Evžen Tyttl položil základní kámen k Mariánské Týnici a k Plasům v roce 1711, a užil služeb geniálního architekta. Východní ambit nebyl nikdy dokončen, zůstaly z něho dva náběhy na dvě kaple, a naše muzeum se po dlouhých úvahách a památkových plánech rozhodlo, že tu nedostavěnou kapli, která vlastně byla zahájena již v roce 1711, dostaví," vysvětlila Bukačová.
Bohužel původní Santiniho plány nejsou k dispozici, protože se jich dle slov Bukačové dochovalo velice málo, muzeum ale našlo jiné řešení.
"Východní ambit, kterého součástí je nová kaple, která se bude stavět nebo se již staví, je zrcadlovou kopií toho ambitu západního, takže architekt, pan inženýr Ryneš, který navrhoval tento projekt, neměl vůbec žádné problémy. Stačilo jen obměřit tu kapli původní, tu protější, zrcadlovou, a projekt byl hotový," upozornila.
V pořadu Stalo se dnes mluvila o dostavbě kaple v Mariánské Týnici Irena Bukačová
Aby kaple do komplexu zapadla, budou použity původní technologie.
"Protože to je památkově chráněný objekt, tak technologie budou všechny odpovídat barokní stavbě, to znamená, že kaple bude postavena z cihel a bude použito technologií ručního zdění i klenutí klenby, která je velice pozoruhodná - je to česká placka, jako je typická pro Santiniho stavby - takže neobávám se, že by došlo k nějakému posunu. Naopak našim cílem je, aby rozdíl od barokních stavitelů nebyl vůbec poznat," doplňila Bukačová.
Celou stavbu bude financovat Plzeňský kraj.
"Peníze jsou z rozpočtu Plzeňského kraje, který velice dbá na památky, protože my jsme jeho majetek. Mariánská Týnice, celý areál je v majetku Plzeňského kraje, a Plzeňský kraj skutečně do svých zřizovaných organizací peníze vždycky najde," sdělila Bukačová a dodala:
"Samozřejmě několik let jsme čekali, než se podaří tento rozpočet získat, ale myslím si, že právě symbolické je, že 7.7.1711 byl vysvěcen základní kámen a po 300 letech se podařilo zrovna k tomuto datu peníze sehnat, takže asi je to vůle boží," uzavřela.