Pokud se dostanete na prohlídku unikátní osmiboké kaple v Opavě-Kateřinkách, které se říká Švédská, pořádně se uvnitř rozhlédněte. Stěny totiž pokrývají fragmenty fresek, které znázorňují konec světa.
Úspěšné usazení kapličky na novém místě ocenily potleskem desítky přihlížejících. Nově stojí v klidnější a přístupnější lokalitě asi o 1,5 kilometru blíže k vesnici.
Členové Kapličkářů si nejdřív vyberou ze seznamu menších chátrajících svatostánků a poté vlastními finančními prostředky, silami a nadšením jednotlivé stavby opravují.
Stavba dřevěné kaple Panny Marie Bolestné na jižní Moravě se blíží ke konci. Interiér kaple včetně lavic nebo dveří by měl být hotový ještě letos. Na stavbu se skládali zejména soukromí dárci.
„Je to velice vzácné. Je to z počátku stavby kostela svatého Ignáce. A tady ta kaple zřejmě sloužila jako hrobní kaple jezuitského řádu,“ popisuje historik Jaroslav Pachner.
Pravoslavná církev dostala kvůli pochybným aktivitám v kapli na Olšanských hřbitovech výpověď. Ředitel Správy pražských hrobů nechce aktivity v kapli ukončit, ale přizpůsobit dohledu Správy.
Krypta je dosud jedinou stavbou svého druhu západně od hranic Ruska. Hroby kolem ní patří mezi Rusy k nejžádanějším. Za výpůjčku krypty platí pravoslavná církev 12 000 korun ročně.
Británie si památku vévody z Edinburghu, jak zněl Philipův oficiální titul, připomene celostátní minutou ticha v 15.00 místního času (16.00 středoevropského času), kdy pohřební obřad začne.
Kdo by čekal klasickou kapličku s klenbami a zvonicí, tak by byl na omylu. Nová sobětušská kaple ze všeho nejvíc asi připomíná traverzu zabodnutou do země.
Středeční Deník N se věnuje problému segregace lidí se zdravotním postižením. Podle ombudsmanky Anny Šabatové stále existují ústavy, kde jsou postiženým upírána základní práva.
Věřící z Dobroutova zatím svolávají na nedělní mši zvony ze tři kilometry vzdálené Polné. Zanedlouho se to ale změní. Vesnice má totiž novou, vlastní kapli.
Stavba tramvajového tunelu v Pisárkách souvisí s rozšířením velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici. První práce začaly vloni a trvat mají do roku 2022.
Pokud by bylo přistoupeno k patrociniu svaté Barbory v tomto případě, tak by se jednalo o první tramvajový tunel, který bude mít svou kapli, se svou patronkou svatou Barborou.
O několik metrů se ve čtvrtek posunula v Ivančicích na Brněnsku novobarokní kaplička. Tamní radnice plánuje opravu silnice a do prostoru vedle stavby by nešla vměstnat tak, aby odpovídala normám.
Poslanci mají ode dneška vlastní kapli. Přímo v budově sněmovny ji slavnostně otevřeli politici a zástupci židovské obce a křesťanských církví. Podle zákonodárců podobný prostor v parlamentu chyběl. Modlitebna by měla být otevřená všem, bez rozdílu víry.
Fotbalisté pražské Sparty nastoupí v šedesátitisícové aréně v německém Gelsenkirchenu proti domácímu Schalke. Aby měli Pražané při souboji s velkým favoritem štěstí, můžou se před utkáním pomodlit. Přímo na stadionu kousek od hřiště je totiž společná kaple evangelické a katolické církve.
Čeští zákonodárci budou mít vlastní kapli. V budově Poslanecké sněmovny ji vytvoří známý architekt Josef Pleskot. Za nápadem stojí poslankyně Helena Langšádlová z TOP 09, myšlenku podpořilo vedení Poslanecké sněmovny.
Vstup do kaple v Kvaseticích na Havlíčkobrodsku je podle místních i farníků nedůstojný. Vchod totiž vede přímo do plotu. Místní si myslí, že při poslední opravě měli dělníci vchod udělat na jiné straně.
Pietní deska od dneška připomíná sté výročí založení mezinárodního zajateckého tábora v libereckém Ostašově. V táboře bylo během 1. světové války 55 tisíc ruských a italských vojáků a mnoho jich tam zemřelo. Ostašovský spolek Archa13 by chtěl v blízkosti pohřebiště postavit kapli smíření.
V Hraběticích na Novojičínsku opravují starou kapli a chtějí obnovit pomalu zapomenutou tradici zvonění. Zvoníka ovšem nehledají, tenhle starodávný vesnický úřad bude řídit satelit. Kopule z poloviny 19. století dostane hlas díky navigaci GPS a mezi chalupami v místní části Jeseníku nad Odrou bude vyzvánět poledne i klekání.
Úryvky z Bible se od dnešního odpoledne do zítřka ponesou kaplí olomoucké radnice. Čtyřiadvacetihodinové čtení z Bible je součástí festivalu Paschalia olomucensia, který přináší do konce dubna koncerty, promítání filmů či výstavu o nemoci motýlích křídel.
Ve Vysokém Lese, poblíž stejnojmenné osady, kterou najdeme mezi Litomyšlí a Poličkou, bude stát obnovená kaple. Lesní kapličku tu totiž kdysi nechal postavit rod německých statkářů, dnes už bychom z ní našli jenom základy.
Obyvatelům Polničky na Žďársku není lhostejný osud jejich kaple. Dominantou obce je už od roku 1905 a řadu let je v havarijním stavu. Potřebuje novou střechu, fasádu i vstupní dveře. K tomu pomůže veřejná sbírka, ke které se místní postavili čelem.
V Pelhřimově začali stavebníci vracet bývalý lesk zchátralé kapli na Kalvárii. Malý kostelík se své záchrany dočkal díky tomu, že ho vloni církev převedla zdarma do vlastnictví města. Teď se do něj zakously sbíječky a také diamantové lano.
Brány zhruba dvanácti stovek kostelů po celé republice se dnes otevřou veřejnosti v rámci Noci kostelů. Na Olomoucku mohou lidé navštívit 36 míst. Poprvé se dnes chystají veřejnosti ukázat kapli svatého Josefa v Senici na Hané.