Muzeum v Sušici láká návštěvníky na zrekonstruovaný areál

Téměř rok trvaly práce v areálu Muzea Šumavy v Sušici. Návštěvníci si teď mohou prohlédnout, co tam vzniklo nového a jak se zdařila například dostavba bývalé strážnice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Objekt bývalé strážnice v areálu Muzea Šumavy v Sušici

Objekt bývalé strážnice v areálu Muzea Šumavy v Sušici | Foto: Jitka Englová | Zdroj: Český rozhlas

Zrenovovaný objekt bývalé strážnice v areálu muzea nabízí například nový víceúčelový sál, lapidárium a sociální zázemí pro návštěvníky. Každého z příchozích zaujme i moderní propojovací hala s prohnutou skleněnou stěnou.

„V porovnání s původním stavem jsem byla naprosto fascinovaná úžasným zasazením skla skleněné vstupní haly, která se nádherně snoubí jak se středověkými hradbami, tak s renesančním objektem. Mám z toho i jako památkář velkou radost,“ říká Alena Svobodová z krajského úřadu Plzeňského kraje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jitky Englové ze zrekonstruovaného Muzea Šumavy v Sušici

O použití skla bylo podle architekta Pavla Lejska rozhodnuto od samého začátku. „Pravdou je, že to byl dlouhý boj s památkovým ústavem, než jsme je přesvědčili o tom, že tato cesta je správná,“ prozradil Lejsek.

Rekonstrukce stála téměř 20 milionů korun a jde o jednu z největších investičních akcí muzea za několik posledních desetiletí.

„Celá stavba je zasazena do středověkého objektu bývalé strážnice a městské šatlavy a navazuje těsně na zbytky městských hradeb ze 14. století,“ popisuje ředitelka muzea Zdeňka Řezníčková.

Díky stavbě vznikly i nové výstavní prostory, kde je teď k vidění expozice Češi a Němci ve 20. století. Návštěvníci se teď také běžně podívají i na ochoz městských hradeb.

V Muzeu Šumavy v Sušici si můžete prohlédnout expozici Češi a Němci ve 20. století | Foto: Jitka Englová

„Ochoz není novinka, akorát předtím nebyl vidět a byl jen výjimečně přístupný, ale dalo se na něj jít. Teď už je otevřený a běžně přístupný všem návštěvníkům. Máme to zastřešené, což je velká novinka, protože od roku 1937 byl ten objekt bez střechy,“ vypráví Řezníčková.

Objekt bude využívaný celoročně. „Topení je schované do podlahy. Všechno je v podlaze. Veškeré rozvody, sítě, kanalizace i voda,“ dodává ředitelka muzea.

Průběh rekonstrukce zatím představují jen fotografie na několika výstavních panelech, do budoucna by se jí ale měla věnovat podrobnější výstava.

Při návštěvě Muzea Šumavy v Sušici se mimo jiné můžete projít po ochozu městských hradeb | Foto: Jitka Englová

Jitka Englová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme