Majitele bytů a domů na Plzeňsku trápí vlhkost, plísně a úniky tepla

Letošní zima připravila nemilé překvapení řadě majitelů bytů a domů na Plzeňsku. Až díky mrazům zjistili, že jsou jejich příbytky špatně zateplené nebo mají nekvalitní okna. Kvůli tomu se v bytech objevuje nebezpečná plíseň a uniká draze placené teplo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stará okna se dají v rámci akce Panel vyměnit také

Stará okna se dají v rámci akce Panel vyměnit také | Foto: Olga Štrejbarová

Právě tento problém potkal Annu Tormovou ze Zbůchu u Plzně. S rodinou se nastěhovala do nově postaveného domku a hned první zimu se ukázalo, že netěsní okna, která mají navíc špatnou izolaci.

„Pokud vám vlaje záclona vedle okna, které by mělo být pětikomorové, a předpokládáte, že to je to nejlepší, co jste si pořídili, tak pak je to velké zklamání,“ říká Anna.

Okna se rosila, voda z nich stékala dolů a ničila dubovou podlahu, teplo utíkalo ven a Anna jen čekala, kdy se v novém domě objeví plíseň. Řešení bylo přitom v nedohlednu, protože dodavatel oken odmítl uznat jakoukoli technickou závadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o problémech s plísní a vlhkostí na Plzeňsku přináší redaktorka ČRo Jana Kosová

„Bylo evidentní, že problém v oknech je. Pak tedy jsem chtěla konkrétní důkaz pro jednání s firmou, protože okna byla samozřejmě v záruce,“ vysvětluje Anna.

Tento důkaz jí poskytlo plzeňské Environmentální informační centrum, které zjišťuje problémy pomocí termokamery a přístroje na měření vlhkosti. Výsledky u Tormových překvapily Václava Švába.

„Ukázala se téměř jako šokující informace, že venku bylo nějakých minus patnáct, a vevnitř na rámech oken, kde by normálně mělo být mezi patnácti a dvaceti stupni, jsme naměřili minus osm, minus deset stupňů,“ vysvětluje Šváb.

Takový argument už pak dodavatel ignorovat nemohl, takže rodině Tormových nabídl řešení.

Problémy v domech a bytech ale nezpůsobují jen špatná okna. V řadě případů je podle Švába na vině nedostatečná tepelná izolace. Někdy si pak za potíže může i sám majitel bytu, když například nevětrá a navíc si suší prádlo.

„Větrat při sušení prádla, při vaření, větrat více, když mám hodně květin, když mám akvária. Větrat ložnici před spaním, a když ráno odcházím do práce, tak zase vyvětrat,“ doporučuje Šváb.

V Plzni se na občanské sdružení Envic, které provozuje Environmentální informační centrum, jen za letošní zimu obrátilo už skoro dvacet zájemců o měření.

Jana Kosová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme