Letní kurzy češtiny lákají studenty z celého světa. Zájemců je víc než loni
Naučit se lépe česky a poznat naši kulturu - to si přejí studenti češtiny z celého světa, kteří budou v příštím měsíci navštěvovat Letní školu slovanských studií v Praze. Zájemců tentokrát přijelo víc než 140 ze 40 zemí světa. Letní školu pro ně pořádá Karlova univerzita. Akce se koná letos už pošedesáté a zájemců je podle organizátorů víc než minulý rok.
„Celý ten měsíc je vlastně koncipován tak, aby ti účastníci pokud možno poznali život v současné České republice,“ přibližuje ředitel letní školy Jiří Hasil.
Na letní kurzy češtiny do Prahy dorazily například studentky filologické fakulty z Moskvy nebo Japonka, která se chce naučit česky, aby během olympiády v Tokiu za čtyři roky mohla pracovat jako tlumočnice.
Další student přijel z Hanoje. „Mám rád češtinu a českou hudbu a lidové písně,“ vysvětluje, co ho na Letní školu slovanských studií do Prahy přivedlo.
Kromě jazykové výuky na studenty v příštích čtyřech týdnech čekají i koncerty, přednášky, promítání českých filmů, návštěvy muzeí či výlety. Jedním z témat bude také Karel IV.
„Pochopitelně navštívíme pražské výstavy věnované Karlu IV., pojedeme na Loket a do Karlových Varů,“ dodává Jiří Hasil.
Za češtinou i do Brna a Olomouce
Zatímco v Praze se výuka češtiny teprve rozbíhá, v Brně se jí přes 130 zahraničních studentů věnuje už druhý týden. Letní školu slovanských studií tam pořádá Masarykova univerzita. Studentům z více než 30 zemí pomáhají v jejich úsilí dřívější absolventi letní školy.
Některým se český jazyk zalíbil tak, že se kvůli němu do Brna přestěhovali a několik let tu žijí a studují. Jako třeba Nevena Petrović a Nemanja Pajović ze Srbska.
„Studium češtiny jsem si vybrala proto, že jsem chtěla umět nějaký jiný jazyk, který neumí každý člověk v Srbsku,“ vysvětluje svou motivaci Nevena a Nemanja ji doplňuje:
Některým cizincům se čeština tak zalíbila, že se kvůli ní přestěhovali do Brna, kde už několik let žijí a studují. Natáčel s nimi Tomáš Kremr
„Šel jsem studovat italštinu, ale přijímačky jsem neudělal moc dobře. Pak jsem si mohl vybrat jiné jazyky, kde bylo místo a čeština byla jeden z nich. Nějak se to rozjelo, pak jsem se do toho zamiloval a teď jsem tady v Brně už dva roky.“
Oba se potkali na univerzitě v Bělehradě, do Brna se dostali přes Letní školu slovanských studií a pak tu i zůstali. Stále studují češtinu a také pomáhají novým studentům na letní škole.
Už přes týden pilují češtinu zájemci z Anglie, Německa anebo dokonce i z Tchaj-wanu také v Olomouci, kde se prázdninové jazykové kurzy konají už po třinácté. Letos na ně přijela téměř stovka studentů z pětadvaceti zemí.