Kominíci z Moravskoslezského kraje mají víc práce než v předešlých letech. Předpisy jsou přísnější
Lidé z Moravskoslezského kraje podle kominíků zaspali s přípravami na topnou sezonu. Kvůli klesajícím teplotám chtějí na poslední chvíli vyčistit komín nebo kotel. Hlavně v posledních týdnech se hlásí o služby specialistů i lidé, kteří nechali komín nebo i kotel bez kontroly třeba i deset let. Bojí se hlavně zpřísněných předpisů a větší kontroly lokálních topenišť. Teď si ale musejí počkat, kominíci mají i na několik týdnů plno.
„Mám zkušenost, že když jsem jednou měla komín špatně vyčištěný, tak jsem se málem zadusila v místě, kde ten kotel byl,“ říká paní Eva, která žije v Ostravici a v nejbližší době se chystá na revizi komína. Ne všichni domkaři jsou ale podobně důslední, a kominíci se tak při kontrolách občas nestačí divit.
Kominíci z Moravskoslezského kraje mají víc práce než v předešlých letech. Rozhovory
„Někdy to je hrůza. Můžu říct případ, který se stal minulý týden. Byl tam kominík od nás a zjistil dosti velké závady. My jsme zakázali ten komín používat, ale ten majitel na to nehleděl. A domek už dneska nestojí, shořel,“ varuje ostravský kominík Miroslav Smolka.
Mediální masáž zabrala
O služby kominíků se teď hlásí i domkaři, kteří se kontrolám komínů a kotlů dlouhodobě vyhýbali. „Ano, ozývají se i takoví lidé. Ten bubák není tak strašný. Protože to nařízení vlády, které přišlo později, a teď ten zákon vlastně nejsou tak přísné, jak to kdysi bylo. Akorát se tím tak nestrašili lidi. Nebylo to v televizi, nebyla ta mediální masáž,“ myslí si cechmistr Společenstva kominíků Moravskoslezského kraje Tomáš Kočička.
Čištění komínů je povinné ze zákona
Číst článek
Zároveň doufá, že vyhlášky budou mít kýžený efekt: „Každý se stará o svoje auto, protože ví, že s tím jezdí a potřebuje to údržbu. Ale že nějaký kotel a spalinová cesta potřebují údržbu – když mu to vlastně dává teplo, na to většinou úplně kašlou."
Na kontrolu topeniště v těchto dnech lidé v Moravskoslezském kraji podle něj čekají i přes měsíc.