„Loni byla práce o tom vymyslet, kam dát komín do domu, kde nikdy nebyl, vyvložkovat komíny a podobně. Letos je to o kontrolách. Ale je jich hodně,“ říká mluvčí Společenstva kominíků.
Sto let české ekonomiky, řídnoucí kosti nebo proplacení genetických těhotenských testů. To jsou témata čtvrtečních novin. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Loni během topné sezony hořelo více než 770 komínů, ukazují údaje Hasičského záchranného sboru. Většinu požárů způsobilo vznícení sazí. Nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles. A to by lidé neměli podceňovat. Obzvlášť když si povšimneme, že podle informací hasičů jsou dvě třetiny úmrtí při požárech právě v domácnostech.
Lidé z Moravskoslezského kraje podle kominíků zaspali s přípravami na topnou sezonu. Kvůli klesajícím teplotám chtějí na poslední chvíli vyčistit komín nebo kotel. Hlavně v posledních týdnech se hlásí o služby specialistů i lidé, kteří nechali komín nebo i kotel bez kontroly třeba i deset let. Bojí se hlavně zpřísněných předpisů a větší kontroly lokálních topenišť. Teď si ale musejí počkat, kominíci mají i na několik týdnů plno.
Předpis o požární bezpečnosti hovoří jasně: Každý komín připojený k funkčnímu kotli na vytápění musí alespoň jednou za rok zkontrolovat kominík. Týká se to rodinných a bytových domů, ale také chat a chalup. Lidé za kontrolu zaplatí několik stovek korun, často tak ale ochrání dům před požárem. V létě mají přitom kominíci téměř stejně práce jako v zimě.
Zhruba polovina komínů na Břeclavsku je ve špatném stavu a neodpovídá předpisům. Ukazují to revizní zprávy některých kominíků. Problémy jsou nejčastěji ve starých domech, kde obyvatelé desítky let neinvestovali do oprav. Zanedbání pravidelných kontrol přitom může skončit i smrtí.
Opavští středoškoláci vzali do vlastních rukou boj se smogem. S vlastnoručně vyrobenými letáky obcházejí majitele domků a snaží se jim vysvětlit, že za prach ve vzduchu si mohou obyvatelé města do značné míry sami. Do svých mobilů sbírají fotografie nejvíce kouřících komínů a ty pak zveřejní na internetu. Do bitvy se smogem se pustili spolu s učiteli a za tento nápad dotažený do konce získali už několik ocenění.
Ostrava řeší problém s obyvateli, kteří s přicházející zimou spalují v kamnech vše, co jim přijde pod ruku. Úřady na ně sice nemůžou, ale ostravské sdružení Čisté nebe chce proti tomuto nešvaru bojovat pomocí internetu.
Pravidelné kontroly komínů budou povinné od nového roku. Podle nařízení vlády musí každý prohlédnout kominík, a to alespoň jednou ročně. Novinka se týká i chat nebo chalup.
Lhůty čištění komínů budou asi delší. Vláda má dnes schválit návrh ministerstva vnitra, které chce nově upravit podmínky čištění. Ty jsou prý zastaralé. Návrh počítá s kontrolou kominíkem jednou za rok. Častěji by se čistilo svépomocí.