„Od prvního září bude podpora nabízena v programu Nová zelená úsporám light, ale bude o 30 000 korun nižší,“ říká ke změně dotací na kotle ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.
Zařízení kombinuje spalování biomasy v podobě dřevěných pelet s tepelným čerpadlem. Chytrá řídící jednotka pak sama vyhodnotí, kdy je výhodnější využít který zdroj.
Muž měl kotel na lehký topný olej v rekreačním objektu na Jičínsku. Používal kotel na topení a ohřev teplé vody. Zákon v takovém případě umožňuje žádat o vrácení spotřební daně.
Podle předběžné analýzy dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhly koncentrace znečišťujících látek nejnižších až druhých nejnižších hodnot za posledních deset let.
Na kvalitě vzduchu v Česku se loni podepsal ústup pandemie a počínající energetická krize. Nejznečištěnější byl vzduch na Ostravsku, kde k tomu přispěly emise z Polska a těžký průmysl.
Češi se snaží na letošní topnou sezónu připravit, což potvrzují i e-shopy, kterým rekordně rostou prodeje. Největší zájem je o kotle na pelety, elektrické ohřívače na vodu a přímotopy.
Jaké investice můžou dlouhodobě šetřit peníze? Jde třeba o nákup tepelného čerpadla, případně o kompletní zateplení domu. Šetřit ale mohou i ti, kteří peníze na velké investice nemají.
Zaměstnanci, kteří využívají k soukromým účelům služební nízkoemisní vozidla, například elektromobily, se dočkají daňového zvýhodnění proti klasickým vozidlům na benzin nebo naftu.
Zájem o kotlíkovou dotaci od konce srpna projevilo asi deset tisíc lidí, příspěvek jim pokryje 95 procent nákladů. Topenáři však hlásí, že dodávky kotlů se zpožďují a všechny je vyměnit nestihnou.
V pátečních novinách se například dočtete, že příjemci covidových podpor museli loni státu kvůli podvodům v účetnictví nebo administrativním chybám vrátit stovky milionů korun.
U kontejnerů se před Vánoci objevuje rekordní množství papíru, plastu i skla. Důvodem je i nakupování přes e-shopy, píší pondělní Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Příští rok přinese novinky v ochraně životního prostředí. Lidí se nejvíc dotkne novela zákona o obalech, která zpoplatňuje igelitky. Skončí také prodeje kotlů na tuhá paliva s 3. emisní třídou.
Lidé z Moravskoslezského kraje podle kominíků zaspali s přípravami na topnou sezonu. Kvůli klesajícím teplotám chtějí na poslední chvíli vyčistit komín nebo kotel. Hlavně v posledních týdnech se hlásí o služby specialistů i lidé, kteří nechali komín nebo i kotel bez kontroly třeba i deset let. Bojí se hlavně zpřísněných předpisů a větší kontroly lokálních topenišť. Teď si ale musejí počkat, kominíci mají i na několik týdnů plno.
Vládní návrh novely zákona o ochraně ovzduší, který ve středu schválila sněmovna, počítá s tím, že úřady budou mít pravomoc kontrolovat domácí kotle. Odpůrci si ale myslí, že jde o omezování domovní svobody. Pravicová opozice proto novelu napadne u Ústavního soudu.
Specialisté v Brně opravují kotel legendární parní lokomotivy řady 475, které se přezdívá Šlechtična. Stotunový stroj tahal rychlíky po československých tratích bezmála pětatřicet let. Technici nyní musí vyměnit stovky kovových tyčí, které vyztužují dvojité stěny topeniště. Zpátky na kolej by se lokomotiva mohla vrátit v září.
V Jihlavě rozdělují od dnešního rána dotace na nové ekologické kotle. Možnosti chtějí v tomto regionu využít stovky lidí. Někteří z nich stáli před krajským úřadem už od nedělního večera, aby na slíbených 100 tisíc korun dosáhli. Kraj má k dispozici 239 milionů korun, což vystačí na vyřízení nejmíň 1600 žádostí. O podporu se obyvatelé Vysočiny ucházejí poprvé.
Ministerstvo životního prostředí začalo posuzovat žádosti o dotace na výměnu kotlů v domácnostech. Třináct krajů žádá celkem o téměř tři miliardy korun, které chce následně rozdělit jednotlivým domácnostem. Praha svoji žádost dodá kvůli technickým problémům s počítačovou sítí později.
Česko má podle ministerstva životního prostředí unikátní možnost zlepšit ovzduší za peníze z Evropské unie. V příštích pěti letech chce ve spolupráci s kraji umožnit lidem vyměnit až 100 tisíc starých kotlů na tuhá paliva za ekologičtější variantu vytápění. K dispozici na to má 9 miliard korun.
Pořídit kotelnu do školy většinou není problém. Ne tak v zadlužené Lipnici nad Sázavou na Vysočině. Do obrovské dluhové pasti obec zřejmě dostal její bývalý starosta, který za to stojí před soudem. Jeho nástupcům se po čtyřech letech nakonec podařilo najít cestu ven. Jako první to poznají děti, kterým bude ve třídách konečně teplo.
Topná sezona naplno začala, letos s týdenním zpožděním. Palivové dřevo už je podle prodejců na řadě míst vyprodané. Větší zájem hlásí také obchodníci s hnědým uhlím – v některých regionech vzrostly prodeje i dvojnásobně. Nejoblíbenější je ale stále vytápění plynem.
Revizní technici a kominíci mají v těchto dnech napilno. I letos totiž lidé kontroly plynových kotlů, které ohřívají vodu a v zimě vytápí domovy, nechávají na poslední chvíli. Dobrou zprávou ale je, že majitelů nemovitostí, kteří revize nepodceňují, stále přibývá.
Obyvatelé Plzeňského kraje ode dneška žádají o příspěvek na výměnu starých kotlů na tuhá paliva za nové. Připraveno je 20 milionů korun, které rovným dílem dal krajský úřad a Státní fond životního prostředí. Více než polovina prostředků už je ale v tuto chvíli rozebrána.
Dnes startuje další kolo projektu Nová zelená úsporám, dotačního programu, kterým stát přispívá lidem třeba na zateplení jejich rodinných domů. S dodatkem „2014“ navazuje na loňské kolo, v rámci kterého si žadatelé rozdělili miliardu korun. Nová zelená úsporám má pro letošek vyčleněno dokonce o miliardu víc.