Duha: Vedení Národního parku Šumava požádalo o výjimky ke kácení až dnes

Situace v oblasti Ptačího potoka na Šumavě se dnes ráno vyostřila. Ekologičtí aktivisté, kteří brání Správě Národního parku Šumava v této lokalitě kácet stromy napadené kůrovcem, přivolali policii, protože se na místě objevilo několik dřevorubců. Ti ale nakonec zamířili do jiné zóny a ekologové poplach odvolali. Podle nich nemá vedení národního parku všechna náležitá povolení, aby mohlo nařídit likvidaci nemocných dřevin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologičtí aktivisté blokují lokalitu Ptačí potok u šumavské Modravy

Ekologičtí aktivisté blokují lokalitu Ptačí potok u šumavské Modravy | Zdroj: ČTK

Správa Národního parku Šumava má ke kácení jednoznačný postoj. Podle ní se jedná o druhou zónu parku, kde se kácet může. „Toto území bylo do roku 2007 lokalitou, kde se mohlo normálně zasahovat. Není tam žádný prales, jak někde zaznívá, ale je to 80letý porost. Tato část Šumavy dříve byla hospodářským lesem,“ říká redaktor Českého rozhlasu Ivan Mls.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byl vedoucí programu lesy hnutí Duha Jaromír Kyzour.mp3

Správa Národního parku Šumava chce i nadále podnikat intenzivní opatření proti kůrovci. „Poslední letecké snímkování šumavských lesů potvrzuje další rozšíření kůrovcem zasažené plochy. Vede nás to k větší intenzitě zásahových opatření a k hlasitějšímu volání po celospolečenské shodě. Zelená Šumava i pro nejbližší desetiletí je cíl, kterého se nehodláme vzdát," říká ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský.

Podle vedoucího programu lesy hnutí Duha Jaromíra Kyzoura jsou ke kácení zapotřebí výjimky, které správě dosud nebyly uděleny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel národního parku Jan Stráský dnes zveřejnil další kroky. V Odpoledním Radiožurnálu o nich mluvil redaktor ČRo Ivan Mls..mp3

„Na to jsme ředitele správy několikrát upozorňovali, byl na to upozorněn i stanoviskem ministerstva životního prostředí, přesto si ty výjimky nevyřídil a teprve dnes ráno zazněla zpráva, že národní park o výjimky požádal, ale do této doby nebyly uděleny,“ říká Jaromír Kryzour z Hnutí Duha.

Lokalita Ptačího potoka je domovem vzácných živočichů, jako například kriticky ohroženého tetřeva nebo kulíška nejmenšího. I k rušení těchto živočichů potřebuje správa výjimku.

Ředitel parku Jan Stráský míní, že současný zákon o ochraně přírody je postaven na ideálních, ale nereálných principech. Jeho praktická interpretace si vyžaduje nepřetržité vyžadování výjimek:

Přehrát

00:00 / 00:00

P-Mls-kůrovec-Šumava- Stráský.mp3

„Zákon je dodržován tím, že je neustále porušován a jeho porušování je kryto jím umožněnými výjimkami. Ortodoxní vykladači zákona si nedovolí tvrdit, že něco nesmíme udělat, ale tvrdí, že to můžeme udělat až tehdy, až příslušnou výjimku získáme. Podezírám je, že vědí, že něco za jimi stanovených podmínek nejsme schopni pro dlouhé úřadování včas udělat a proto zvítězí. My nestačíme získat výjimku včas, a proto prohrajeme.“

Podle náměstka správy Jiřího Mánka hrozí západočeské části Šumavy, že do tří let by tam nemusely být žádné smrky, protože se tam kůrovec velice rychle šíří a je ho třeba zastavit, i za cenu holin. Kůrovec se zpravidla specializuje na starší stromy, v západočeské části si už pochutnává i na porostech starých 60 let, což je pro stromy celkem mladý věk.

Příroda si umí poradit sama

„To je taková uměle vyvolaná panika kolem kůrovce. V každém dobře spravovaném národním parku je zavedeným pravidlem, že část území je ponecháno samovolnému vývoji a porost, který se nachází v oblasti Ptačího potoka, je domovem řady vzácných živočichů a zásah by místo proměnil pouze v holinu,“ říká Jaromír Kyzour, podle kterého si v nejvyšších částech Šumavy umí příroda poradit sama.

„Ke kůrovcovým kalamitám docházelo v těchto místech v několika tisíci letech prakticky periodicky, ještě před příchodem člověka, vždycky se z toho les dokázal sám dostat a příroda zůstala zalesněná. Možná vlivem podnebí nebo lidským zásahem se dnes opakují častěji,“ tvrdí Kryzour.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa prohlásil, že do sporu o těžbu dřeva na Ptačím potoce na Šumavě nebude zasahovat.

Tři tisíce stromů na Ptačím potoce hodlá správa Národního parku pokácet do dvou týdnů. Hnutí Duha posiluje hlídky a počítá s časově neomezenou blokádou. Dnes bylo v lokalitě Ptačího potoka kolem 20 aktivistů, kteří na místě hoaldjí zůstat do chvíle, kdy bude kácení zastaveno.


Šumavská lokalita Ptačí potok u Modravy

Ivan Mls, ČRo, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme