Díky speciálním zásobníkům na vodu ušetří kladenský stadion Sletiště za zalévání
Po mnoha letech plánů se Kladno chystá zastřešit tribunu na sportovišti Sletiště. Dělníci během zimy vybudují konstrukci o rozměrech 900 metrů čtverečních. Kromě toho za tribunou přibudou unikátní rezervoáry. Stékat do nich bude voda, kterou pak město využije ke kropení hřiště.
Postavit tak velkou střechu není snadné, v zimě například musí unést tuny sněhu. Statici navíc spočítali, že kvůli takzvanému vzdutí větru je namáhaná nejen seshora, ale i zespoda.
„Když pod tu střechu foukne, tak je to v podstatě namáhané stejným způsobem, jako když máte přetíženou střechu od sněhu,“ vysvětluje autor střechy, architekt Karel Albrecht.
Střecha zakryje všech 1200 sedadel, která na tribuně jsou. Vyjde zhruba na 13 milionů korun. Hotová by měla být na jaře, takže při příštím mezinárodním atletickém TNT mítinku už by měla alespoň část diváků sedět ve stínu.
Přímo za tribunou se pak budou instalovat speciální podzemní nádrže. Ze střechy do nich bude stékat déšť nebo tající sníh. Vodu pak město využije na zavlažování sportoviště.
Například toto léto byla tráva na Sletišti kvůli velkému suchu úplně spálená. Když chce správa sportovišť hřiště kropit, musí za vodu z běžného vodovodu platit. Za zabudování nádrží zaplatí město asi 800 tisíc korun.
„Z dlouhodobého hlediska se to vyplatí, protože pokud vodu pouštíte do kanalizace, tak i z dešťové vody platíte stočné – ne vodné, ale stočné. To znamená, že vodu, kterou potřebujete, pustíte do kanalizace, zaplatíte za ni a potom, když chcete zavlažovat, používáte třeba i pitnou vodu, což je v současné době v areálu. Takže nám se to bude vracet dvakrát,“ říká Albrecht.
Takové řešení, ke kterému se přistupuje například u nákupních center nebo dálnic, není u sportovišť v České republice běžné.
Jednou z možností je také nechat vodu vsakovat do okolní půdy, udělat takzvané zasakování. U Sletiště to ale nešlo, protože je tam jílové podloží až do hloubky sedmi metrů.