Aktivisté v Brně protestovali proti podmínkám v asijských továrnách
Aktivisté před brněnským výstavištěm hlasitě upozorňovali na nelidské podmínky v asijských textilních továrnách. Oblečení, které se odtud dováží do Evropy, prý vzniká pod rukama fyzicky týraných lidí bez jakýchkoli práv.
„Jsme otroci, pracujeme patnáct hodin denně a sedm dní v týdnu. Jsme otroci, nemůžeme jít na záchod a nemáme na pracovišti pitnou vodu,“ křičeli do megafonu demonstranti.
Jejich protest před výstavištěm, kde jsou právě v plném proudu textilní a obuvnické veletrhy, však zůstal bez odezvy. Veletrh dnes není otevřen pro veřejnost a odborníci a obchodníci už byli dávno uvnitř, kam zvuk megafonu nedolehl. Mezi čtyřmi stovkami vystavovatelů jsou navíc z Asie jen tři.
Brněnský happening proti podmínkám v asijských továrnách sledoval redaktor Ivan Holas
Podle koordinátora protestu Petra Mareše byl přesto výběr místa správný. „Spousta českých firem šije v Asii. Pak nemá vůbec žádný vliv, že jde o českou firmu, protože podmínky v těchto asijských továrnách jsou podobné jako v nadnárodních řetězcích,“ tvrdí Mareš.
K problematickým zemím patří například Indie, kde se podle čerstvých zjištění nizozemských aktivistů nedospělé dívky pohybují prakticky jen mezi továrnou a ubytovnou, nesmějí s nikým mluvit ani telefonovat. A v jiných asijských zemích prý není situace o nic lepší.
„Vyrábějí zboží za šílených podmínek a dostávají nízké mzdy. Jde o to, aby manažeři firem trvali na etických kodexech a veřejnost by se zase měla zajímat o původ zboží,“ míní Mareš. Podle něj však nelze přestat asijské zboží kupovat a myslet si, že se celý textilní průmysl vrátí do Česka. „Jde o to, aby spotřebitelé byli odpovědnější,“ dodává.
Na špatné podmínky výrobců textilu hodlají aktivisté z nevládní organizace NaZemi upozorňovat i v úterý odpoledne, tentokrát přímo v centru města před obchody s oděvy.