Velikonoční nákupy přitahují do obchodů kapsáře, varují královéhradečtí policisté
Velikonoce jsou stejně jako Vánoce rájem pro kapsáře. Většina lidí před svátky vyráží do obchodů pro zásoby jídla a pití. Právě toho využívají zloději. K tomu, aby vzali peněženku, jim stačí jen pár vteřin nepozornosti jejího majitele nebo tlačenice lidí. Mezi regály v Hradci Králové tak teď nakupující mohou kromě prodavačů potkat i policisty, kteří chtějí kapesním krádežím zabránit.
Jedním z policistů, kteří v královéhradeckých obchodech varují zákazníky před kapsáři, je i Jan Čížkovský. „Doporučujeme nikde si nic neodkládat a mít své věci neustále pod kontrolou,“ zdůrazňuje hlavní zásadu a pokračuje:
„Boční kapsa u kabátu nebo zadní kapsa u pánských kalhot nejsou bezpečným místem. Doporučoval bych buď vnitřní náprsní kapsu, nebo malou kabelku pověšenou přes rameno vepředu na břiše.“
Kapsáři řádí hlavně před Vánoci, zvýšeným rizikem je ale i období Velikonoc. „Nákupy jsou větší, a právě proto zde i my působíme,“ potvrzuje Čížkovský.
Zloději však číhají také v prostředcích hromadné dopravy, na tržnicích, kde je hodně lidí. „Žena, která nese kabelku za tělem, například v tlačenici nebude reagovat na letmý dotyk. Otočí se jednou, dvakrát, potřetí už ne a toho zloděj využije,“ popisuje policista.
Kapsáři navíc často nejsou sami a působí ve skupině. „Jsou rozmístění, část udělá nějakou scénu, aby odpoutala pozornost od kabelky či kapsy. Například se začnou prát děti, naše pozornost je v tu chvíli upoutána jinam,“ dává příklad Čížkovský.
Doporučuje proto nosit u sebe jen malý objem peněz, peněženku mít v náprsní kapse a ideálně používat platební kartu.
Pokud už ke ztrátě peněženky přesto dojde, nejprve je třeba zablokovat platební kartu. „Potom bych věc oznámil v obchodě, jestli si strážní služba nevšimla někoho podezřelého, a poté bych věc řešil přes policii. Ale je třeba to řešit ihned,“ uzavírá Jakub Čížkovský.
V celé České republice policisté v loňském roce řešili zhruba 15 tisíc kapesních krádeží.