Služby pro domácnost pomáhají v boji s nezaměstnaností, nabídnou až 5 tisíc nových míst
Česko trápí vysoká nezaměstnanost, bez práce je bezmála 630 tisíc lidí. Už příští rok by se mohly v některých regionech zkoušet nové služby pro domácnost. Nezaměstnaným nabídnou možnost přivýdělku i trvalého zaměstnání. Jednalo by se například o výpomoc s péčí o děti a seniory, občasný úklid nebo donášku jídla.
Pomoc s péčí o pětaosmdesátileté rodiče by uvítala i paní Jiřina. Vzhledem k tomu, že její otec a matka jsou zvyklí na svůj dům v malé obci na Klatovsku a přestěhovat se k dětem do Prahy nechtějí, není to snadné.
„Mamince byla diagnostikovaná stařecká demence. Péče o ní znamená nenechávat ji v podstatě vůbec bez dohledu,“ popisuje paní Jiřina.
„Pro nás by bylo docela velkou pomocí, kdyby někdo vozil obědy a postaral se o to, aby si jídlo třeba přihřáli, najedli se,“ dodává.
Podrobnosti o plánovaném spuštění služeb pro domácnost zjišťovala Eva Rajlichová
I její situaci by mohlo zlepšit plánované zavedení služeb pro domácnost.
Tento způsob pomoci funguje už v několika evropských zemích. Například ve Francii si tak přivydělává přes 300 tisíc lidí. Nejčastěji pomáhají nezaměstnaní se žehlením, donáškou nákupů nebo s péčí o děti či zvířata.
„Jsou to místa, která mohou vykazovat velkou pružnost a flexibilitu. Jsme schopni na nich uplatnit jak lidi s vysokou kvalifikací, tak i lidi nekvalifikované,“ vysvětluje Marie Bílková, generální ředitelka úřadu práce.
Před několika lety se testoval pilotní projekt na jižní Moravě a zájem z řad nezaměstnaných byl velký.
Nezaměstnanost v Česku dosáhla nového maxima, bez práce je 630 tisíc lidí
Číst článek
O částečné pracovní uplatnění by stála i osmadvacetiletá Alice z Prahy. I přesto, že má vysokoškolské vzdělání a státní zkoušky z angličtiny a italštiny, už dva měsíce pobírá podporu.
Pro Českou republiku by přicházel v úvahu nejspíš model, který se uplatnil v Belgii. Zakládá se na existenci zprostředkovatelské agentury, která by pomocníky v domácnosti prověřila a zaručila se za ně.
Stát se má podílet na dotacích
Aby se předešlo práci na černo, musí být nabídka služeb pro domácnosti finančně výhodná a stát by měl hodinu práce částečně dotovat.
„Stojí-li mytí oken 100 korun na hodinu, tak si koupím poukázky za 70 korun, mám to levnější a ještě alespoň nějakou jistotu, že když by se to nepovedlo, můžu to s agenturou reklamovat. Když to bude na černém trhu, tak peníze zaplatím, ale žádná práva, povinnosti tam nejsou,“ vysvětluje Jiří Horecký z Unie zaměstnavatelských svazů.
Výdaje by se pak státu částečně mohly vrátit v odvodech díky vyšší zaměstnanosti. Tímto způsobem by v České republice mohlo vzniknout až 5 tisíc nových pracovišť.