Vedení Litoměřic sbírá nápady na využití majetku, který město získalo od armády
Litoměřice získaly do svého majetku bývalé kasárny ženijního vojska. Armáda je opustila před deseti lety a radnice teď vymýšlí, jak pozemky i budovy využít. S nápady mohou přijít i občané. Z kasáren mohou být třeba parcely pro rodinné domy, kanceláře nebo i parkoviště.
„Tady, jak jsou ta šedivá vrata... Potřeboval bych něco, kam můžu složit nějaké věci. Kdybychom se dali do holportu s hasiči, tak by to chtělo něco většího,“ prohlíží si areál bývalých kasáren z auta šéf litoměřických strážníků Ivan Králík a přemýšlí, které budovy by byly vhodné pro městskou policii.
Místostarosta Litoměřic Karel Krejza z ODS je přesvědčený, že se využití pro objekty a pozemky najde. „Jsou to poměrně rozsáhlé pozemky, dobré místo. Samozřejmě bude to chtít nějaké investice, bude tu možná i lehká ekologická zátěž. Ale to si myslím, že nebude problém časem to využít,“ říká.
Jak plánuje litoměřická radnice naložit s majetkem, který dostala od armády, zjišťovala redaktorka Iva Zítková
Mezi první nápady využití patří rozprodej pozemků na výstavbu rodinných domů, sociální bydlení nebo na parkoviště pro odtažená auta. Zájem mají i dobrovolní hasiči.
„Naše jednotka má zájem o garážová stání. Tam by se dala čerpadla a agregáty, co nejsou tak často používané, ale potřebujeme je při povodních. Bylo by fajn, že by to bylo pod zámkem a pod nějakým kamerovým systémem,“ přeje si velitel litoměřických dobrovolných hasičů Martin Šimek.
Že by areál dál chátral a nenašlo se pro něj využití, se zatím vedení města neobává. „Je to možnost rozvoje do budoucna. Nic nás nenutí teď s tím cokoli dělat. A že by nás to nějak extrémně zatěžovalo, to také ne,“ říká místostarosta Karel Krejza.
„Úvěry na sanace objektů si v žádném případě brát nebudeme. Možností využití budeme hledat více, nejdřív sem vypustíme našeho městského architekta a pak se uvidí. Tady jsme u některých věcí v řádu i desítek let,“ dodává opatrně.
Místostarosta předpokládá hlavně zájem z městských institucí a příspěvkových organizací, od podnikatelů i od sportovců. Vedení města teď chystá i setkání s občany, na kterém uvítají další nápady.
Pro většinu lidí je převod kasáren do majetku města zatím novinkou. Paní Alena, která v Litoměřicích žije třicet let, věří, že město s novým majetkem naloží dobře. „Řekla bych, že jsou na radnici takoví docela rozumní. Město vzkvétá,“ říká.
Rozvoj v této oblasti se očekává i proto, že blízko povede dálniční přivaděč, který zlepší dostupnost třeba pro podnikatele. Ti by sem mohli přestěhovat své výroby ze zátopových oblastí.