Švédští lékaři úspěšně transplantovali umělou průdušnici

Živý transplantát jde nahradit syntetickým, pokrytým kmenovými buňkami. Poprvé to vyzkoušeli lékaři ve Stockholmu, kde šestatřicetiletému muži s rakovinou voperovali umělou průdušnici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paolo Macchiarini

Paolo Macchiarini | Zdroj: Reuters

Zákrok provedli v červnu letošního roku, úspěch však zveřejnili až nyní. Podle BBC se muži daří dobře a ještě dnes bude z nemocnice propuštěn.

Přijat byl před měsícem kvůli stále se zvětšujícímu, normální cestou neoperovatelnému tumoru na krku. I přes pravidelné chemoterapie nádor dorostl velikosti golfového míčku a bránil tak muži v dýchání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Docent Salajka.mp3

Během dvanácti hodinové operace pod vedením italského chirurga, profesora Paolo Macchiariniho byl nádor odstraněn a nahrazen jiným, syntetickým, vytvořeným z kmenových buněk majitele.

Podle slov přednosty Fakultní nemocnice v Hradci Králové docenta Františka Salajky takovou pacientku máme i u nás. „Mohlo by to svádět k pohledu, že pro české pacienty není přístupné to, co není prováděno v České republice, což samozřejmě není pravda.“

„V konkrétním případě transplantace průdušnice jde o tak vysoce specializovaný výkon, že jej provádí jen několik center na světě. A to je správný trend. Naopak naši pacienti, u kterých je zákrok indikován, se budou do těchto center posílat.“

Průlomový zákrok

Jeho význam lépe pochopíme při pohledu do minulosti. Průdušnice dlouhou dobu vzdorovala snahám lékařům o její transplantaci. Částečně to způsobily problémy s odhojením, hlavní komplikací však byla obranná reakce organismu.

„Významným krokem bylo před třemi lety vyvinutí techniky, kdy se průdušnice dárce zbavila speciálním postupem všech buněk, takže zůstala inertní kostra, na kterou se podařilo udělat povlak z buněk příjemce,“ vysvětluje Salajka.

„Operace švédských kolegů jde ještě o krok dále. Základní kostru průdušnice nahradili umělou tkání, takže odpadla nutnost vyhlídnutí si vhodného dárce a je možno průdušnici ušít příjemci tak říkajíc na míru. Z tohoto hlediska je to opravdu nesporný krok kupředu,“ dodává.

trachea | Foto: Reuters

Mnoho běžných transplantátů by se dnes dalo nahradit těmi syntetickými. Ne vždy by se ale jednalo o celý orgán.

„Otázkou je, co rozumíme pod pojmem syntetický transplantát, v případě této průdušnice jde opravdu jen o tu základní kostru. Některé další postupy, i když to nejsou přímo transplantace používají jen uměle vytvořené struktury, typický příklad je náhrada srdeční chlopně,“ říká docent Salajka.

Kateřina Procházková, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme