Neutrina rekord neudržela. Světlo je stále nejrychlejší
Senzace se nekoná, neutrina nejsou rychlejší než světlo. To je nejnovější informace časopisu Science. Chybička se prý vloudila, když byl špatně připojený kabel k počítači s přijímačem GPS signálu. Závěr je ale třeba ještě definitivně potvrdit dalšími pokusy.
Experiment, při němž vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum loni zaznamenali nadsvětelnou rychlost neutrin, tedy částic menších než atom, se podle jejich slov kvůli selhání techniky nepovedl.
Einsteinova teorie relativity se zatím přepisovat nebude. V Ranním interview Radiožurnálu poznamenal Jiří Dolejší z Ústavu částicové a jaderné fyziky, že k dnešní informaci přistupuje ‚pokorně‘.
„Ta zpráva zní, že byla identifikována místa, kde mohlo dojít k chybám. Není to ještě definitivní závěr, definitivní vyvrácení problému.“ Dolejší připomněl, že se čeká na pokračování experimentu, který je nyní kvůli zimní údržbě přerušen.
Stanislav Němeček ze sekce elementárních částic pražského Fyzikálního ústavu se vyjadřuje k nejnovějším poznatkům o rychlosti neutrin
Také Stanislav Němeček ze sekce elementárních částic pražského Fyzikálního ústavu, který při evropské organizaci ve Švýcarsku působí, je přesvědčen o nutnosti definitivně potvrdit, že za vyšší rychlostí stály chybné příčiny.
„Celou dobu tvrdili představitelé experimentu, že je potřeba prověřit všechny možné chyby. Jedna z nich byla už v listopadu vyloučena při prvním opakování experimentu. A teďka se našla dvě možná slabá místa, která se nechovala tak, jak by se měla chovat při těch neustálých opakujících se prověrkách,“ vysvětlil.
Jedním z nich byl podle něj optický konektor pro optická vlákna, kde došlo k určitému zpoždění, druhým pak frekvence oscilátoru, která nebyla přesná pro určování časových okamžiků, kdy jev nastal.
„Svým způsobem jsou trošičku kontradikční. Jedna z nich by naopak potvrzovala, že neutrina létají ještě rychleji. Ten druhý, kdyby se potvrdilo, že v tom byla ta nepřesnost, kdy se nechoval řetězec měření času tak, jak měl, tak ten by doopravdy potlačil těch 60 nanosekund, které tam přebývaly,“ dodal.
I pokud se potvrdí, že rekordní rychlost neutrin byla skutečně způsobena technickými problémy, rozhodně se nejedná o špatnou vizitku pro vědce, myslí si Němeček. Systém GPS se totiž podle něj v takto rozsáhlém experimentu využíval vůbec poprvé.
„Ve všech komentářích, které od začátku byly dávané, tahle opatrnost tam byla. Pořád se říkalo – ,My ještě nevíme, vyloučili jsme tuhle chybu, můžou tam být další, je potřeba, aby to potvrdil další nezávislý experiment někde jinde.‘ Tohle tam pořád od začátku bylo,“ zdůraznil.
„Ten experiment je původně postavený na úplně jiné otázky. Dívá se po oscilaci neutrin, což je taková jemná otázka jak se neutrina chovají, zda mají hmotnost, jak interreagují. A rychlost byl vedlejší produkt zkoumání,“ řekl ještě Dolejší.
Jak také vyzdvihl, fyzici se stále ptají na základní poznatky a ověřují si, zda jejich chápání přírody je v pořádku. „Má cenu se ptát, zda základní myšlenky, které jsou zabudovány do našich teorií - jako je konstantní rychlost světla a maximální rychlost, opravdu platí, či zda se mají revidovat.“