Německý kancléř Olaf Scholz poprvé připustil, že se provoz atomových elektráren mohl prodloužit, a to i kvůli cenám energií. Záležet bude na zátěžových testech. Politický obrat ale odmítají Zelení.
Po Novém roce vyšlo najevo, že Evropská komise připsala do seznamu ekologických zdrojů plyn a jádro. Proti tomu protestovali aktivisté a dokonce vlády některých zemí.
Jev poukazuje na existenci jevu zvaného sigma-díra, který byl teoreticky předpověděn před třiceti lety. Může to usnadnit pochopení reakcí mezi atomy a molekulami.
V Brdech se dnes otevírá unikátní muzeum atomových zbraní. U Míšova na Plzeňsku se můžete podívat do masivního podzemního skladu, kde sovětská armáda v době komunismu skladovala jaderné hlavice. To ale komunistické Československo nikdy oficiálně nepřiznalo. Atom muzeum Javor 51 je jediné svého druhu na světě.
Senzace se nekoná, neutrina nejsou rychlejší než světlo. To je nejnovější informace časopisu Science. Chybička se prý vloudila, když byl špatně připojený kabel k počítači s přijímačem GPS signálu. Závěr je ale třeba ještě definitivně potvrdit dalšími pokusy.
Vědci v ženevském CERNu dnes sice neoznámili objev Higgsova bosonu, ale jen těsně. Dva nezávislé pokusy na obřím urychlovači částic došly k takřka totožným výsledkům.
Prezident Václav Klaus dnes navštíví hornorakouský Linec. Vystoupí tam s přednáškou o ekonomické situaci v Evropě, sejde se s místními politiky i se zástupci průmyslu a podnikatelů. Českého prezidenta přivítá v Linci možná i několik menších demonstrací.
Vědci v Evropském středisku jaderného výzkumu CERN poprvé zaznamenali částice pohybující se rychleji než světlo. Může jít jen o chybu měření stejně tak jako o převratný objev, který změní náš dosavadní pohled na vesmír.
Jaderný technik Mordechaj Vanunu v 80. letech vyzradil britským novinářům skutečnost, že Izrael tajně vyrábí jaderné zbraně. Skoro dvě desetiletí kvůli tomu strávil za mřížemi.
Jaderné nebezpečí v Asii rozpoutalo novou vlnu odporu proti tomuto druhu energie také v Evropě. O víkendu protestovaly proti atomovým elektrárnám desetitisíce lidí v Německu.
Íránský parlament zváží styky s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Podle íránských médií to oznámil šéf parlamentního výboru pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Alaeddín Borúdžerdí.
Dnes po půlnoci skončila platnost smlouvy START zavazující Rusko a Spojené státy ke snižování arzenálu jaderných zbraní. Obě země ale chtějí v duchu smlouvy dále pokračovat. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti Dmitrij Medvěděv a Barack Obama.
Při poruše v severoněmecké elektrárně Krümmel zřejmě došlo k poškození palivových tyčí. Přiznal to evropský šéf koncernu Vattenfall, který problémovou elektrárnu provozuje. Politici i experti chování energetické firmy ostře kritizují.
Životnost dvou starších německých atomových elektráren se prozatím prodlužovat nebude. Spolkový správní soud v Lipsku totiž zamítl příslušné žádosti energetických koncernů RWE a Vattenfall. Těm nezbývá než doufat, že nově zvolená vláda na podzim přehodnotí odmítavý postoj země k jaderné energetice.
Tisíce ekologických aktivistů protestují proti dalšímu transportu vyhořelého jaderného paliva do německého Gorlebenu. Nejradikálnější demonstranti se tak jako v minulosti připoutali ke kolejím. Další pak zapalují balíky slámy a házejí na hlídkující policisty různé předměty.
Německá vláda se zřejmě chystá upustit od záměru uzavřít do roku 2021 všechny atomové elektrárny. Změnu politiky předpokládá nová energeticko-politická koncepce, na které pracuje expertní skupina ministerstva hospodářství. Sociální demokracie ale mluví o porušení koaliční dohody.
Jak bude vypadat jaderná energetika v blízké budoucnosti? O tom už druhým dnem debatují politici, odborníci i zástupci energetických společností na Evropském jaderném fóru v Praze.
Dobré hodnocení dostala Severní Korea od inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii. KLDR s nimi prý plně spolupracuje. První skupina inspektorů přijela do Severní Koreje 14. července.
Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii potvrdili uzavření severokorejského reaktoru v Jongbjonu. Ředitel atomové agentury Mohamed Baradej je se spoluprací Pchjongjangu spokojen. Na vstřícný přístup KLDR už reagovala i Jižní Korea. Ta dnes vypravila druhou dodávku těžkého topného oleje. Výměnou za toto palivo se Pchjongjang zavázal utlumit své nukleární aktivity
Severokorejský režim oznámil uzavření jaderného reaktoru v Jongbjonu. S odvoláním na americké ministerstvo zahraničí to uvedla agentura AFP. Tento komplex je hlavní součástí severokorejského programu na výrobu atomových zbraní.
Mají dohodnout ukončení nukleárního reaktoru v Jongbjonu. Pchjongjang tak reagoval na vyřešení problému se zablokovanými severokorejskými penězi v Macau, které byly po dvou letech uvolněny. Zmrazené finanční prostředky režimu Kim Čong-ila byly hlavní překážkou naplnění dohody o zastavení severokorejského atomového programu.
Mluvčí íránského ministerstva zahraničních věcí uvedl, že jeho země je připravená jednat se západními státy o mnoha otázkách, ale práva na obohacování uranu se nevzdá. Přitom právě to je hlavní podmínka stanovená Spojenými státy, Ruskem a dalšími zeměmi pro zahájení rozhovorů.
Zároveň ale vítá přímý dialog se Spojenými státy. O dalším postupu, který by měl Teherán přimět, aby pozastavil svůj jaderný program, jednali ve Vídni ministři zahraničí pěti stálých členských zemí Rady bezpečnosti OSN a Německa.
Elektrárenská firma ČEZ podepsala smlouvu s ruskou společností TVEL, která zásobuje Dukovany. Za tři roky se stane výhradním dodavatelem paliva i pro Temelín. Zmíněná firma vyhrála ve výběrovém řízení nad dosavadním dodavatelem paliva pro Temelín, americkou Westinghouse.