Experti: Česko by mělo v příštích letech investovat do šesti vědeckých oblastí
Stát se chystá změnit pravidla financování výzkumu. Má čtyři roky na to, aby jasně vymezil oblasti, do kterých se mu v letech 2016 až 2030 vyplatí investovat. Týká se to především ekonomiky, energetiky, ekologie, medicíny, sociální a kulturní oblasti a taky bezpečnosti. Tyto priority dnes představili přední odborníci v Praze.
Česko se od roku 2016 do roku 2030 zaměří hlavně na orientovaný výzkum. Do medicíny by měla jít zhruba pětina z celkové výše financí na orientovaný výzkum, stejný podíl poteče i do ekonomiky.
„V zásadě šlo o to, abychom zúžili a nasměrovali jak financování, tak celkovou systémovou podporu v České republice do těch oblastí, které naše republika dobře umí a může v nich obstát, které dávají šanci, že bychom mohli být ve světovém měřítku významným hráčem,“ uvedla místopředsedkyně Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace Miroslava Kopicová.
První místopředsedkyně Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace Miroslava Kopicová v pořadu Stalo se dnes
„A potom také do oblastí, které potřebujeme. Ty, které odstraní hrozby, jež jsou před námi, a které podpoří nějaké šance na dobrou budoucnost,“ dodala Kopicová.
V Koordinační radě expertů, která návrh pro vládu připravila, byl i Vladimír Beneš. Vysvětlil, co předně se v medicíně bude financovat.
„Jsou to onemocnění typu diabetu, typu kardiovaskulárního a cerebrovaskulárního, jsou to samozřejmě nádory, pohybový aparát. Pak jsou technologie a postupy. A poslední, třetí blok, jsou epidemiologie a prevence včetně psychických onemocnění a tak dále. De facto je nutné získat data, nutné se snažit předcházet těm nemocem,“ přiblížil.
Kromě medicíny by nejvíce peněz mělo jít také do konkurenceschopné ekonomiky, ale také například energetiky. Mezi další priority tak budou patřit například sociální a kulturní výzvy, prostředí pro kvalitní život nebo bezpečnost.
Jak konkrétně se peníze rozdělí v dalších letech, rozhodne vláda příští rok. Více by se měly podle odborníků využít i evropské dotace, například pro špičkové výzkumníky.