Památkáři v Doksanech ukázali sedm nově nalezených obrazů z Hitlerovy sbírky
Sedm nově nalezených obrazů z Hitlerovy sbírky dnes památkáři předvedli novinářům v klášterním areálu v Doksanech. Objevil je historik Jiří Kuchař v depozitáři Národního památkového ústavu v Doksanech na Litoměřicku.
Cesta i velmi rozměrných obrazů začala už kolem roku 1943, kdy dal Hitler svůj poklad převézt do vyšebrodského kláštera, a pokračovala i po válce.
„Při pátrání po osobním archivu Adolfa Hitlera se podařilo nalézt mimo jiné i osobní sbírku nacionálního umění, která byla zamýšlená pro jeho muzeum v Linci. Po válce zůstala ve Vyšším Brodě, kde bylo shromaždiště. Vše, co bylo ze žlutého kovu a ze stříbra, odvezli Američané, zůstaly tam jenom prázdné trezory a mimo jiné tam zůstala sbírka soch a obrazů,“ vysvětluje soukromý badatel Lubomír Mazuch.
Na prezentaci obrazů z Hitlerovy sbírky v Doksanech se byla podívat s mikrofonem reportérka Stanislava Brádlová
Některá díla pak cestovala dál. Sedm obrazů se nedávno podařilo dalšímu badateli Jiřímu Kuchařovi vypátrat právě v severočeských Doksanech.
„Tady v Doksanech je sedm kousků, všechno nákupy z roku 1943. Všechna tato díla Hitler osobně kupoval, určitě je viděl, možná že je i držel v ruce. Tématicky jsou různé, jeden z obrazů je v rámci umění Třetí říše až kultovní, to je Vzpomínka na Stalingrad Franze Eichhorsta,“ popisuje Kuchař.
Cena všech sedmi obrazů v doksanském depozitáři se odhaduje na 50 milionů korun. Pro historiky jsou ale cennější jako doklad doby a výpověď o osobnosti sběratele. „Vedle Německa jsme jediná země, která Hitlerovo umění v současné době vlastní,“ dodává Jiří Kuchař.
Dnes doksanské obrazy viděli novináři, s veřejnou prezentací se podle Kuchaře nepočítá. Badatel zároveň předpokládá, že další díla z Hitlerovy sbírky by se v českých depozitářích ještě mohla objevit.