Odborníci věří, že znovuobjevili fresku Leonarda da Vinciho

Za senzaci označují italská média objev týmu vědců. Ti věří, že našli "ztracenou" fresku Leonarda da Vinciho. Na zeď tamní radnice ji měl renesanční mistr vytvořit na počátku 16. století.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezentace výsledků průzkumu na florentské radnici Palazzo Vecchio

Prezentace výsledků průzkumu na florentské radnici Palazzo Vecchio | Zdroj: Reuters

„Jsme teprve na začátku a musíme najít ještě hodně důkazů, které nám toto tajemství pomůžou rozluštit. Ale zdá se, že hledáme na správném místě,“ vyjádřil naději šéf výzkumníků Maurizio Seracini.

Jeho týmu se za pomocí mikrokamer podařilo pod freskou Giorgia Vasariho jít stopy černého, červeného a béžového pigmentu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti překvapivého nálezu možné fresky da Vinciho popsala v Ozvěnách dne římská spolupracovnice ČRo Vědunka Lubardi

Chemická analýza navíc prokázala, že černý pigment je prakticky stejný, jako ten, který Leonardo použil při tvorbě jednoho ze svých nejslavnějších obrazů - Mony Lisy.

Fresku znázorňující bitvu u Anghiari renesanční mistr nedokončil. I tak je považovaná za jedno z da Vinciho vrcholných děl.

Florencie v roce 1503 pověřila výzdobou velkého sálu paláce Vecchio Leonarda da Vinciho a také Michelangela – ten však odmítl. Naopak Leonardo malbu zahájil. Musela být podle svědectví nádherná, avšak barvy se velmi rychle vytratily a známe jí pouze z kopií.

K přesvědčení, že by se freska mohla skrývat za východní stěnou velkého síálu radnice vedla Seraciniho slova na jedné z vymalovaných standart: „Hledej, najdeš!“

Leonardo nezvolil klasickou techniku fresky, ale antickou metodu - encaustiku, která pracuje s olejovými barvami, a musí se vypálit. Žár však na obrovskou plochu nestačil a některé barvy začaly stékat hned. To bylo pro geniálního malíře zklamáním a dílo prakticky nedokončil.

Někteří chtějí v bádání pokračovat, jiní odborníci považují průzkum za hrozbu pro současnou fresku od malíře Vasariho.

Milan Kopp, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme