Na výstavu s ranými pracemi Alfreda Kubina mají lidé poslední týden
Už jen několik málo dní mají milovníci dekadence a symbolismu na to, aby v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou zhlédli výstavu, která porovnává rané práce symbolistního malíře a grafika Alfreda Kubina a jeho současníka Saschi Schneidera. Výstava se mimo jiné snaží poukázat na Schneiderova díla, kterými se Kubin inspiroval.
Rakušan Alfred Kubin žil v letech 1877 až 1959. Veřejnost ho zná jako autora románu, který v Česku vyšel pod názvem Země snivců, ale asi víc jako malíře a grafika, který je zastoupený v mnoha světových galeriích.
„Kubin je jedním z těch nejtypičtějších dekadentů své doby, vytvořil asi 3000 kreseb a obálek pro různé knižní tituly,“ přiblížil autor výstavy v Alšově jihočeské galerii Patrik Šimon.
Výstavu Démoni ze země nevědomí přiblížil její autor Patrik Šimon, mluvila s ním redaktorka Romana Lehmannová
Kubin je spjatý i s českým prostředím. Narodil v Litoměřicích, měl kontakt s Prahou a jak Šimon připomíná, často zajížděl i na Šumavu.
Výstava nabízí Kubinovy rané práce, a to zároveň s díly jeho současníka, malíře a grafika Saschi Schneidera. „Byl ve své době velmi znám, později se na něj zapomnělo,“ poznamenal Šimon.
Schneider žil v letech 1870 až 1927. Narodil se v Rusku, v Petrohradu, ale spolu s matkou se přestěhoval do Drážďan. „Tím pádem se Schneider také ocitá v tom saském prostředí a vytváří celé série takových podivných až podezřelých témat,“ uvedl Šimon.
Schneiderovy práce podle Šimona dost odrážejí i malířovu homosexuální orientaci. „Je to tvorba, která hodně akcentuje mužský akt,“ přiblížil autor výstavy.
Srovnat práce obou malířů budou moci návštěvníci galerie už jen několik málo dní. Výstava končí v neděli 28. září.