Výstava zajímavých vysvědčení láká na první dámu i umělce

Školní vysvědčení Karla Čapka, Františka Ladislava Riegera nebo Livie Klausové teď visí na zdech Pedagogického muzea Jana Amose Komenského v Praze. Výstava mapuje podobu vysvědčení od 18. století až po současnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Livie Klausová v ČRo

Livie Klausová v ČRo | Foto: Petr Poláček

V rohu jedné z muzejních místnosti je televizní obrazovka, kde dokresluje atmosféru film Cesta do hlubin študákovy duše.

Na výstavě je k nahlédnutí i nejstarší dochované české vysvědčení. Na několika zažloutlých listech se nachází červená pečeť.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Klára Bílá navštívila výstavu zajímavých vysvědčení

„Tady máme dvě vlastně ze stejného dne, ta nejstarší vysvědčení, a jsou to vysvědčení Václava Peršíka, která byla obě vydaná 28. listopadu v roce 1776. V tom prostředním vysvědčení ho potvrzuje normální škola v Praze, že vykonal učitelskou zkoušku potřebnou pro to, aby mohl učit na triviálních školách,“ ukazuje kurátorka výstavy Jana Bartošová.

Kurátorka upozorňuje na diplomy známých osobností české kultury jako byli Adolf Wenig, Čeněk Zíbrt nebo bratři Čapkové. A dodává, že zatímco spisovatel Karel dostal trojku ze psaní, výtvarník Josef zase z vnější úpravy písemných prací.

„Ze současných tu máme vysvědčení paní Livie Klausové. To jsou vlastně vysvědčení z jedenáctileté střední školy. Jak vysvědčení o závěrečné zkoušce, tak vysvědčení z 11. A,“ říká o dokladech, kde jsou skoro samé výborné.

Jedna z návštěvnic muzea, drobná starší paní, ukazuje na zdi vysvědčení své matky, která ale chodila na měšťanskou chlapeckou školu.

„Protože v Říčanech nebyla dívčí, tak měla písemné povolení, takže tam chodila děvčata,“ vysvětluje.

Kromě vysvědčení známých osobností se návštěvníci mohou podívat i na dokument s nejhorší známkou – šestkou. Výstava končí v červnu příštího roku.

Klára Bílá, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme