Zádušní mši za Havla uzavře Svatováclavský chorál. Zněl i na pohřbu Masaryka

Svatý Václave, vévodo české země. Kníže náš, pros za nás Boha. Tato slova se dnes rozezní katedrálou svatého Víta v Praze. A to na závěr zádušní mše za zemřelého Václava Havla. Svatováclavský chorál patří k nejvýznamnějším písním českého národa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský filharmonický sbor

Pražský filharmonický sbor | Foto: Pražský filharmonický sbor

Svatováclavský chorál byl dlouho českou národní hymnou, dokud se oficiální nestala píseň Kde domov můj. Původ chorálu se datuje až do 12. století a váže se k českému knížeti, svatému Václavovi.

Svatováclavský chorál se rozléhal Pražským hradem při korunovaci českých králů. Zněl ve svatovítské katedrále právě tak, jako v posledním vesnickém kostelíku na horách.

Přehrát

00:00 / 00:00

chorál.mp3

„Svatováclavský chorál sloužil jako upevnění české národní identity a českého vlastenectví. A stejně tak ho můžeme chápat i v dobách moderních dějin, kdy národ prožíval tragické a osudové chvíle. Například v době nacistické okupace,“ vysvětlil historik Jaroslav Šebek.

Od 13. století měnil Svatováclavský chorál svoji podobu. Rozšiřoval se o další strofy a sloky a až na přelomu 18. a 19. století dostal podobu, jakou známe dnes. Čas běžel, ale síla chorálu neslábla.

„To samozřejmě souvisí s osobou knížete svatého Václava, protože on se stal tou osobností, která sjednocovala národ, stal se zemským patronem. A řekl bych, že celá píseň právě tuto jednotu kolem osoby svatého Václava a současně věčného knížete české země vyjadřuje,“ přiblížil historik.

Svatováclavský chorál není mrtvý ani v 21. století. Mnozí autoři ho parafrázují, nebo vytvářejí nové úpravy. Jako třeba Michal Nowinski a Jan P. Muchow.

Svatováclavský chorál sjednocoval český lid nejen v dobách válek, ale i v období smutku. Proto píseň Svatý Václave uzavře zádušní mši za prezidenta Václava Havla.

„Řekl bych, že je to přirozené. Protože i třeba u pohřbu prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garriguea Masaryka, na který toto rozloučení s Václavem Havlem výrazně navazuje, zazněl Svatováclavský chorál právě v okamžiku, kdy rakev opouštěla Pražský hrad,“ doplnil historik Jaroslav Šebek.

Chorálem Svatý Václave se modlí lidé k patronovi českých zemí, knížeti svatému Václavovi, aby se za svůj národ přimluvil u Boha, pomohl mu od příkoří a zajistil mu spasení.

Nikola Bojčev, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme