Sherlock Holmes vstal z mrtvých, nový díl seriálu BBC měl rekordní sledovanost
Fanoušci Sherlocka Holmese v novém, moderním pojetí se včera večer konečně dočkali. Televize BBC One odvysílala první díl třetí řady populárního seriálu, který boduje po celé zeměkouli. Soudě podle reakcí v médiích a na sociálních sítích byl zájem obrovský.
Všechna britská média přinášejí něco na styl umělecké kritiky. Převažují oslavné tóny, jak autoři vylíčili smutek doktora Watsona nad smrtí svého přítele a jak mistrně zachytili proces jejich shledání a usmiřování.
Fanoušci jsou nadšení i naštvaní. Zmrtvýchvstání Sherlocka Holmese se totiž vysvětlilo několika způsoby a všichni se teď kolektivně hádají, který je vlastně ten správný.
I seriózní média pak třeba testují, jestli je stisknutím squashového míčku v podpaží skutečně možné zastavit puls, aby se na zápěstí nedal nahmatat. Právě tak to měl udělat Sherlock Holmes.
Po stopách úspěchu seriálového Sherlocka Holmese zapátral londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek
Na seriál reagují i lidé jako třeba hlavní politický komentátor BBC Nick Robinson, který ocenil, že duo Holmes - Watson zmařilo teroristické spiknutí a britský parlament nevyletěl do vzduchu, jak to už kdysi zkoušel Guy Fawkes.
Rozebírají se i hlavní důvody mimořádného úspěchu seriálu. Nejčastěji se zmiňuje zachování doyleovského tajemna. Chválu sklízí autor scénáře Mark Gatiss, podle Daily Telegraphu boduje jeho úcta k tomu, jak Sherlock Holmes vidí svět komplexně.
Scénář chválí i oba hlavní protagonisté, velmi šťastně vybraní Benedict Cumberbatch a Martin Freeman, ze kterých seriál udělal žádané hollywoodské hvězdy.
Za fenomén sám o sobě se považuje grafické zachycení toku Holmesových myšlenek, velmi se opěvují se i kulisy Londýna. A dalším faktorem je humor, který vynikl i včera, třeba když doktor Watson paní Hudsonové, domácí z Baker Street 221B, vysvětloval, že se zasnoubil a že skutečně není gay.
Jsou tu i jiné drobné legrácky - scénárista Mark Gatiss hraje Holmesova bratra Mycrofta, Watsonovu snoubenku pak skutečná partnerka herce Martina Freemana a na twitteru se objevila informace, že v epizodní roli rodičů Sherlocka Holmese se objevil skutečný tatínek a maminka Benedicta Cumberbatche.
Seriál oživil i zájem o původní knihy
Včerejší díl byl historicky nejsledovanější holmesovskou epizodou vůbec. Dívalo se na něj 9,2 milionu lidí, což je necelých 34 procent všech diváků u televize. Když se v lednu 2012 v Británii vysílal poslední díl druhé řady, sledovalo ho skoro osm milionů lidí.
Podle Telegraphu seriál probudil také zájem o původní knihy sira Arthura Conana Doylea, jejichž prodej vzrostl od roku 2010 o 180 procent.