Před 20 lety zhlédli diváci poprvé český film Kolja. O rok později získal Oscara
Je to přesně 20 let, co se v kinech objevil film Kolja. Čekalo se na něj s napětím. Po úspěšné Obecné škole totiž Jan Svěrák znovu režíroval svého otce Zdeňka Svěráka. A velká očekávání film naplnil. Snímek v březnu roku 1997 dostal vysněného Oscara.
Po Obchodu na korze a Ostře sledovaných vlacích se stal třetím českým nebo československým snímkem, který prestižní sošku získal.
Českou premiéru měl Kolja 15. května 1996 v pražském kině Blaník. Jan Svěrák se tehdy svěřil, že jim název filmu původně činil potíže.
„Distributor nám říkal, ať se to tak proboha nejmenuje, protože to je ruské slovo, jméno. V té době, to byl rok 1994, Rusové nebyli moc populární. Sotva jsme se jich zbavili,“ vzpomínal.
Před 20 lety měl premiéru film Kolja. Snímek, který to dotáhl až na prestižního Oscara, připomněl Tomáš Pilát
„Vymýšleli jsme tak jiné názvy, strávili jsme tím několik měsíců a zkazili si dokonce i celého Silvestra. Pak jsme si řekli, že Kolja je jednoduché, a pokud ten film bude dobrý, lidi si to řeknou.“
Kolja je filmem o hledání důvěry a přátelství. Stárnoucí muzikant se naoko ožení s Ruskou, ta mu ale nechá na starosti pětiletého syna a odjede. V tu chvíli se mezi nimi začne rodit neobvyklý vztah.
Práce s malým Andrejem Chalimonem byla podle Jana Svěráka jednoduchá. „Stačilo jenom rozevřít náruč a on do ní sám skočil,“ popsal.
„Ještě jsme na něj měli asistenta režie, který je Ukrajinec, takže mluvil rusky. Ve chvílích, kdy Kolja zlobil, protože byl vybraný jako nejzlobivější chlapeček z jedné moskevské školky, tak Nikolaj zasáhl a vynadal mu. My vlastně byli ti hodní.“
Svého hereckého partnera si pochvaluje i Zdeněk Svěrák. „Bylo to tak živé dítě a přemýšlivé. Trošku nám připadal jako dospělý. Když jsem mu položil otázku, tak nejdřív zauvažoval, ale pořád měl v očích světýlka a jas,“ řekl.
V českých kinech posbíral Kolja skoro 1,5 milionu diváků a získal šest Českých lvů.