Pat a Mat slaví čtyřicet let, seriálové postavičky jsou oblíbené po celém světě
A je to! Oblíbený podtitul animovaného seriálu Pat a Mat. Postaviček, které znají jak malé děti, tak jejich prarodiče. Během čtyřiceti let se komické příběhy popletené dvojice dostaly do poloviny světa.
Melodii Petra Skoumala si spojí s dnes už legendárním seriálem každý. K němu se ale autor, podepsaný pod hudbou Maxipsa Fíka nebo Králíků z klobouku, připojil až s druhým dílem.
Stejně tak svá jména postavičky v červeném a žlutém roláku získaly až koncem osmdesátých let. Seriálu pak nic nebránilo, aby se dostal do celého světa.
Čepičky nepatřily k dvojici Pat a Mat odjakživa. Ve vůbec prvním díle, nazvaném Kuťáci, mají postavy holé hlavy.
„Kutilství je fenoménem po celém světě. Ten seriál je velice oblíbený po celém světě. Zejména v Japonsku nebo Jižní Koreji,“ říká režisér Marek Beneš. Ten je zároveň i synem autora původní série, Lubomíra Beneše. Pata a Mata začal natáčet před čtrnácti lety.
Celkový počet dílů tak přerostl přes osmdesátku. Letos na jaře dokonce vznikl i celovečerní film. Práce se ale ani v jednadvacátém století nemění, jak popisuje ve tři roky staré reportáži animátor Jan Smrčka.
„Pořád používáme klasickou ruční animaci. Vybavením animátora je zde stále pinzeta, zubařské pátradlo, kleště, tužka i štípačky,“ vypráví Smrčka.
Seriál má původní humor
Stejně tak se nemění ani schéma příběhů kutilské dvojky. To má vždy svébytné řešení. V seriálu zůstává i původní humor.
„Na vtipu nesmí být znát frustrace, ani únava z okolního dění. Musí mít nadhled a odlehčit v člověku to, co ho tíží,“ popisoval seriálový humor v archivním materiálu kreslíř Vladimír Jiránek.
Pat a Mat se poprvé objevili v televizi jako Kuťáci, tehdy ještě bez čepic, v roce 1976. Přesně před čtyřiceti lety.