Na stěně vodárny v Jihlavě je dílo od světoznámého sprejera. S dílem pomáhaly i místní děti
Jihlava je bohatší o dílo světoznámého sprejera. Jeho obraz najdete na stěně vodárny pod Brněnským mostem. Ačkoli skutečné jméno sprejera Chemise zná málokdo, jeho díla kromě Jihlavy zdobí zdi i na Sibiři nebo v New Yorku. Tentokrát mu navíc pomáhaly děti z dětského domova.
Není sprejer jako sprejer. Sice ve městech pod rouškou tmy stále přibývají nelegální výtvory, na druhé straně si ale výtvory úspěšných sprejerů objednávají podnikatelé k ozdobení zdí svých firem.
Na stěně vodárny pod Brněnským mostem v Jihlavě je dílo od světoznámého sprejera
A mezi lidmi, kteří tvoří takzvaný street art nebo mural art jsou i světově známí umělci. Jeden z nich, říká si Chemis, zavítal do Jihlavy.
Sprejerské začátky
„Pořád je tady předsudek, že kdokoliv dělá něco sprejem, je prostě vandal,“ říká Chemis pro Český rozhlas Vysočina. Sám přiznává, že začínal jako nelegální sprejer. Jak ale říká, člověk se vyvíjí, a i on zjistil, že to pravé umění není možné vytvářet tajně, potmě.
Dnes je už profesionál s plným diářem zakázek. S úsměvem ale dodává, že během jeho práce na stěně stavbičky, která stojí mimochodem za sídlem Městské policie Jihlava, na něj kolemjdoucí několikrát volali policii.
Sibiř i v New York
Street artist Chemis je známý pod svým pseudonymem, a jeho občanské jméno zná jen málokdo. „Nijak své jméno neskrývám, ale snažím se působit pod svým pseudonymem.“ Narodil se v Kazachstánu, ale už v dětství se jeho rodina přestěhovala do České republiky.
Banksyho napůl skartovaný obraz se prodal za více než půl miliardy korun. Odhad překonal trojnásobně
Číst článek
Dnes jezdí za prací po celém světě. „Byl jsem například i na Sibiři,“ říká. Jeho dílo zdobí i stěnu New York Hall of Fame. „Zajímají mě témata sociální, ekologická, politická,“ říká.
Také na stěně za sídlem Městské policie v Jihlavě je obraz s tématem sociální inkluze v rámci mezinárodního projektu STAR neziskové organizace EPMA za podpory statutárního města Jihlava. Na mural, jak se tomuto výtvarnému stylu říká, je třeba se dívat z jednoho určitého místa. Chemis totiž rád využívá optických klamů.
Zapojení dětí
V rámci sociálního programu v Jihlavě s Chemisem spolupracovaly i děti z Dětského domova se školou. S jeho pomocí vytvořiy vlastní dílo.
Průběh práce natáčely na mobilní telefony a pod vedením lektorů Centra dokumentárního filmu zpracují krátký dokument.