V Praze měl českou premiéru film Nabarvené ptáče. Marhoul se chystá na turné po tuzemských kinech

Téměř dvoutisícové publikum v největším sále pražského Kongresového centra ve středu večer vidělo v české premiéře film Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Ve čtvrtek vstoupí do tuzemských kin a jeho autor, který ve středu uvedl i pražskou projekci, se chystá na turné po českých kinech. Film podle stejnojmenného bestselleru Jerzyho Kosińského také čeká účast na dalších zahraničních festivalech.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéra filmu Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula se uskutečnila 11. září 2019 v Praze. Na snímku je režisér Václav Marhoul a herec Petr Kotlár.

Premiéra filmu Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula se uskutečnila 11. září 2019 v Praze. Na snímku je režisér Václav Marhoul a herec Petr Kotlár. | Zdroj: ČTK

Do sálu v Kongresovém centru se kvůli projekci pořizovalo nové plátno a několik dní se instalovala zvuková technika. Úvod filmu se obešel bez tradiční herecké a tvůrčí delegace.

Polská recenzentka označila Nabarvené ptáče za pornografii násilí. ‚Spíš obarvený lišák,‘ píše

Číst článek

Autor filmu místo toho 20 minut děkoval těm, bez jejichž především finanční pomoci by jeho léta připravovaný a vysněný film nevznikl. Po téměř tříhodinové projekci diváci odměnili snímek desetiminutovým potleskem.

Z premiérového uvedení na slavném benátském festivalu si minulý týden film odnesl studentskou cenu udílenou za snímek, který apeluje na potřebu dodržovat práva dětí. A byť nezískal žádnou z hlavních cen, podle českých odborníků i sama účast v hlavní soutěži prestižní přehlídky je velkým úspěchem pro českou kinematografii.

Brutalita, perverze

Snímek je svým zpracováním, ale především tím, že se drží literární předlohy, vnímán rozporuplně. Někteří diváci zobrazované násilí a krutost nevydrží, jiní pak včetně mnoha zahraničních kritiků film vyzdvihují právě pro věrnost předloze a silnou výpověď.

Experti: Marhoulova účast v Benátkách i bez hlavní ceny je úspěchem

Číst článek

Kosiński tvrdil, že v Nabarveném ptáčeti čerpal ze svých vlastních válečných zkušeností. Přestože bývá řazen mezi postholokaustová beletristická díla, v příběhu nehrají významnou roli ani nacisté ani systematická perzekuce židovského národa.

Román se nejvíce zaobírá brutalitou, pověrami a perverzí vesničanů a měšťáků a schopností člověka páchat nejneuvěřitelnější krutosti. Je zásadním textem co do reakce představivosti na události druhé světové války a holokaustu. Knihy se celosvětově prodalo 100 milionů kusů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme