Film ve Francii velkého distributora nenašel i kvůli tomu, že trvá skoro tři hodiny a je černobílý. Za to ale vychází na blu-ray discích a jeho zástupci věří, že se k němu budou diváci rádi vracet.
Do světa amerického filmu se český režisér dostal i díky snímku Nabarvené ptáče. Nový film se týká známého, neblaze proslulého republikánského senátora Josepha McCarthyho.
„Svůj deník jsem psal hlavně pro všechny svoje čtyři děti. Aby si jednou třeba přečetly, jaký byl jejich tatínek blázen,“ vysvětluje Marhoul v úvodu knihy.
Česko je dlouhodobě oblíbená destinace zahraničních filmařů. Těm ale, stejně jako mnoha dalším, zmařila plány pandemie. Jaký byl rok 2020 pro některé tuzemské producenty nebo provozovatele kin?
Černo-bílý snímek, který natočil kameraman Smutný, je příběhem malého chlapce, jehož v prvních týdnech druhé světové války poslali rodiče z velkého města ve východní Evropě do vzdálené vesnice.
Na seznamu nových členů dále figurují třeba herci Florence Pugh, Ben Mendelsohn, Adèle Haenel nebo víceméně kompletní obsazení oscarového Parazita, z režisérů Ari Aster, Robert Eggers nebo Lulu Wang.
Skleněné sošky filmoví akademici rozdají v sobotu v pražském Rudolfinu. Mezi nominovanými na nejlepší filmy jsou i Staříci nebo Tiché doteky. Nejvíce nominací získali Vlastníci, bojují o dvanáct cen.
Udílení cen Asociace českých kameramanů se letos konalo již po pětadvacáté. V letošním roce si navíc připomíná významné jubileum - 100 let od založení prvního kameramanského sdružení.
Novinkou 27. ročníku je nový grafický vizuální styl, který letos studio Dynamo design pojalo jako kombinaci Českého lva a českého cibuláku s jeho typickým modrobílým dekorem.
Filmoví kritici ocení v únoru nejlepší české filmy roku 2019. Mezi nominované se dostaly i oceňované snímky Nabarvené ptáče a Dcera, které objíždějí i zahraniční festivaly.
Finální nominace ve všech kategoriích budou vyhlášeny v pondělí 13. ledna 2020. Slavnostní předání 92. výročních Cen Akademie proběhne v hollywoodském Dolby Theatre v neděli 9. února.
Malý chlapec během druhé světové války putuje krajinou kdesi ve východní Evropě. Kvůli svým fyzickým odlišnostem se setkává s opovržením, násilím, předsudky a velmi zřídka také soucitem.
Marhoul dál objíždí festivaly po celém světe a do začátku příštího roku ho čeká klání o nominaci na cenu Zlatý Glóbus i o nominaci na cenu za Nejlepší zahraniční film udílený při Oscarech.
Režisér Václav Marhoul si jako jazyk svého černobílého snímku zvolil mezislovanštinu. Údajně se k ní dostal tak, že si do vyhledávače zadal slova „slovanské esperanto“.
Marhoul jako první český režisér po mnoha letech opět pronikl do hlavní soutěže Benátského filmového festivalu. Nezískal sice žádnou z hlavních cen, ale Česko ho například vyslalo do boje o Oscary.
Snímek Nabarvené ptáče vyvolává obdiv i zatracení. Dílo Václava Marhoula po dlouhých letech výroby uspělo na festivalu v Benátkách a vstoupilo do českých kin. Stojí za zhlédnutí?
Americký magazín The Hollywood Reporter řadíl film Václava Marhoula Nabarvené ptáče do výběru 20 nejlepších snímků podzimních festivalů. Označil ho za „ponurý a násilný odraz krutosti lidské povahy“.
Režisér Václav Marhoul seskupil lidsky silnou skupinu – ten, kdo přijel na natáčení mezi štáb, odjel s pocitem sounáležitosti, popisuje herečka Jitka Čvančarová popisuje natáčení filmu.