Šéfka ruské Ústřední banky Elvira Nabiullinová má vlastní rozum

Šéfka ruské Ústřední banky Elvira Nabiullinová se podle spolehlivých informací domáhala své rezignace na tuto mimořádně významnou funkci v uplynulých dvou týdnech dvakrát – u premiéra Michaila Mišustina a pak i u prezidenta Vladimira Putina. Nepochodila však a hlava státu ji do role správce státních financí doporučila znovu. Po pětihodinovém grilování ve Státní dumě ji pak poslanci drtivou většinou do úřadu znovu schválili.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka ruské Ústřední banky Elvira Nabiullinová

Nabiullinová, ale také ministr financí Anton Siluanov jsou často viněni z toho, že ruská ekonomika v posledním desetiletí neroste tak, jak by mohla | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hlavní výhrada vůči Nabiullinové je docela srozumitelná. Mnozí ruští ekonomové jí mají za zlé, že doslova pár dní před vypuknutím „akce Z“ na Ukrajině převedla na konta zahraničních bank „do úschovy“ prostředky z prodeje energetických surovin a Rusko tak díky západním sankcím nemůže volně nakládat s téměř 300 miliardami amerických dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Šéfka ruské Ústřední banky Elvira Nabiullinová má vlastní rozum

Ruská federace se sice o zmrazené prostředky může soudit, ale jak uznávají i ruští právní experti, takovýto soud je pro Rusko předem prohraný.

Právě Nabiullinová, ale také ministr financí Anton Siluanov jsou často viněni z toho, že ruská ekonomika v posledním desetiletí neroste tak, jak by mohla především kvůli základní úrokové sazbě a také kvůli offshorové struktuře vlastnictví v Rusku, kdy prakticky všechny získané peníze mizí v zahraničí a vracejí se jen zčásti v podobě daní či hubených investic.

Ruský ekonomický zdar

Ruské kybernetické útoky často doprovází vojenské údery na Ukrajině, tvrdí Microsoft

Číst článek

Mnozí mají Nabiullinové za zlé i trvalou devalvaci rublu, již šéfka Ústřední banky vysvětluje snahou zabránit ještě větší inflaci. To však prý vedlo jen k tomu, že ruská ekonomika jednoduše neměla z čeho růst a příjmy Rusů už deset let vytrvale klesají.

Paní Nabiullinová je navíc mnoha Rusům podezřelá tím, že alespoň prozatím není na západních sankčních seznamech a že je vlastně agentkou Mezinárodního měnového fondu, která díky své pověsti liberální ekonomky (což je v dnešním Rusko skoro nadávka) může Rusko kdykoli opustit a začít pracovat pro své chlebodárce v mezinárodních finančních strukturách.

Elvira Nabiullinová alespoň na část všech těchto stesků a výhrad odpověděla nedávno, když prohlásila, že ruská ekonomika nemůže se svými finančními rezervami přežít donekonečna a bude se muset transformovat tak, aby se vyrovnala s dopady mezinárodních sankcí. Inflaci se podle ní podaří zkrotit až v roce 2024.

Kritici paní Nabiullinové a jí podobných přitom zřejmě zapomínají na jednu zcela základní věc – že ruský ekonomický zdar je plně závislý na počínání západního světa, konkrétně na tom, zda Západ zavede definitivní a plošné embargo na dovoz ruského plynu a ropy. Pokud se to stane, ruskou ekonomiku nezachrání ani finanční kouzelník světového formátu. Jiná věc je, že něco takového zatím nehrozí.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme