V Řecku eurovolby přepsaly domácí politickou scénu
Zatímco v Česku mají výsledky voleb do Evropského parlamentu malý dopad na domácí politickou scénu, v Řecku je to přesně naopak. Premiér Alexis Tsipras kvůli volební porážce oznámil konání předčasných voleb.
Jeden z mála levicových politiků v čele unijní země doplatil na urovnání sporu se Severní Makedonií. Prespanskou dohodou Tsiprasova vláda ukončila skoro tři desetiletí trvající konflikt s postjugoslávkou republikou, která se tak může stát členem Evropské unie i Severoatlantické aliance.
Celoevropské výsledky voleb: oslabili lidovci a socialisté, posílili zelení a nacionalisté
Číst článek
Zatímco v zahraničí si Tsipras vysloužil uznání a nominaci na Nobelovu cenu míru za státnický čin, v samotném Řecku ho národovci v čele s opoziční Novou demokracií dokázali vnitropoliticky znemožnit.
Za druhé místo - a v podstatě stejný zisk jako v předchozích Evropských volbách vládní Syriza - vděčí dvěma věcem. Za prvé skutečnosti, že se k moci dostala až v roce 2015, tudíž se může ještě pořád distancovat od neduhů minulosti.
Za druhé se Tsiprasovi podařilo vyvést zemi ze sevření věřitelských memorand a postupně zlepšit situaci běžných Řeků. Nezaměstnanost už není třicet, ale přibližně osmnáct procent.
Za dobu své vlády se Alexis Tsipras z noční můry řady unijních politiků, v čele s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, stal pro ostatní partnerem. Do té míry, že mu ostatní země eurozóny umožnily přidat před volbami důchodcům, snížit nepřímé daně a zavést další sociální úlevy. Ani to ale nestačilo.
Tsipras se tedy rozhodl vyhlásit předčasné volby, aby při pravidelných podzimních neprohrál ještě víc. Ztrácí tím ale cenný čas, v němž mohl i zkusit získat sympatie běžných Řeků dalšími opatření ke zmírnění dopadů krize.
Boj o práci? Spíš o mzdy
Julie Hrstková
Trump nařizuje odtajnění dokumentů o atentátu na Kennedyho. Už bylo na čase
Matěj Schneider
Nerovnosti rostou. Jen si jich nejsme vědomi
Kateřina Smejkalová
Tři hráči o jednu Ukrajinu
Libor Dvořák