Protiputinští Rusové hledají kudy dál

Ať už můžeme najít libovolné množství ruských zdrojů, které ukazují fanatismus Putinových podporovatelů přesahující cokoli v dějinách postsovětského Ruska a SSSR s výjimkou Stalinových dob, je pro nás důležitější zjistit, jak smýšlí ta menšina Rusů, která je proti Putinovi a která byla zpravidla vytlačena do ciziny.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský spisovatel Dmitrij Gluchovskij

Ruský spisovatel Dmitrij Gluchovskij | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dmitrij Gluchovskij je spisovatel, jehož díla jsou čtenářům v Česku známa, především trilogie Metro. Po začátku války zůstal v zahraničí stejně jako mnozí další kulturní činitelé. Nedávno poskytl rozsáhlý rozhovor ruskojazyčnému serveru Meduza, který působí v Lotyšsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Protiputinští Rusové hledají kudy dál

Spisovatel tvrdě kritizuje ruskou státní moc a říká, že „zdůvodnění této války je skrz naskrz lživé a samotná válka není jen obludná, ale také naprosto nesmyslná“. Připomíná, že si „Rusko nemůže dovolit říci nahlas, že dodnes zůstává imperiálním útvarem“ a že proputinský patriotismus je ve skutečnosti imperialismus. Zároveň však důrazně hájí dvě věci: „ruského člověka“ a ruskou kulturu.

„Našeho člověka musíte nakrmit, ukonejšit a poskytnout mu osvětu, nikoli ho prohlásit za spolupachatele (současných) zločinů a zahájit válku vedoucí k jeho likvidaci,“ říká Gluchovskij. Podle jeho názoru se musí „ruský člověk“, jehož podstatu blíže nerozvádí, „odčarovat“, nesmí být paušálně prohlášen za nelidskou bytost a stát se terčem války.

Prostý ruský člověk

Dále spisovatel tvrdí, že kultura je to jediné, co v Rusku existuje kromě imperialismu: „Právě ona byla vždy na straně lidu a proti státní moci. Na straně osvěty a spravedlnosti, proti oblbování a utiskování. Je živější než všichni živí a není možné ji zakázat.“

Připomíná to sovětské učebnice, které byly psány stejným jazykem. Výraz živější než všichni živi, což je citát z Majakovského poemy Vladimír Iljič Lenin, byl používán jako stálá charakteristika tohoto vůdce.

Gluchovského interview obsahuje většinu myšlenek a narativů ruských protiputinců, kteří se ocitli v zahraničí a hledají kudy dál. K tezím o „ruském člověku“, který údajně nemůže za zvěrstva páchaná ruskými lidmi na Ukrajině, což je samo o sobě paradoxní, a postulátu o velikosti ruské kultury, se v posledních dnech často připojuje obviňování Západu, že může za to, že Putin zahájil válku, když s ním jednal – patrně místo toho, aby ruského vůdce zlikvidoval, i když si to sami Rusové většinově nepřáli. 

Je zajímavé porovnat s těmito výroky článek ukrajinské analytičky Marie Kučerenkové na serveru LB.ua. Nazývá Rusy tohoto typu nositeli „jemnější a proto škodlivější propagandy“. Domnívá se, že fungují v zájmu svém i v zájmu Ruska, kterého se nikdo z nich nezřekl. Za jejich úkol pokládá šíření legendy o tom, že „prostý ruský člověk“ je rukojmím režimu: „Následovat budou pokusy o smíření dvou údajných obětí režimu, onoho ‚trpícího ruského lidu‘ a Ukrajinců.“

To je ovšem pro drtivou většinu Ukrajinců nepřijatelné.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme