Lídři unijních zemí sblížili postoje ohledně řešení energetické krize
Nejvyšší představitelé 27 členských států Evropské unie sblížili na neformální schůzi v Praze své postoje ke snížení cen zemního plynu a dalším nástrojům, kterými chtějí na evropské úrovni řešit energetickou krizi.
Probrali řadu postupů a jejich variant a pověřili Evropskou komisi, aby je rozpracovala tak, že budou hotovy k politickému schválení na řádném summitu za dva týdny v Bruselu. Pražské rokování, nespoutané potřebou dospět k formálnímu usnesení, tak splnilo svůj účel, protože umožnilo odstranit některá nedorozumění, obrousit hrany a vysvětlit nejasnosti.
Karel Barták: Lídři unijních zemí sblížili postoje ohledně řešení energetické krize
Právě to bylo hodně zapotřebí. V posledních týdnech se nakupila řada požadavků ohledně „zastropování cen plynu“, že až přestávalo být jasné, co si pod tímto termínem kdo představuje a o čem vlastně mluví.
Jedni prosazovali strop podle španělského vzoru, tedy omezený na plyn určený k výrobě elektřiny. Dalším šlo o veškerý plyn, tedy i ten pro vytápění domácností a pro průmysl. Někteří měli na mysli pouze plyn přicházející potrubím, zatímco ještě další mluvili také o zkapalněném plynu.
Vášně se uklidnily
Patnáct vlád v dopise požádalo, aby se Evropská komise zastropováním cen plynu zabývala. Ta však nedbala, zatímco Německo tento požadavek jasně odmítalo – což vyvolalo podezření, že Komise naslouchá Berlínu jaksi pozorněji než ostatním.
V Praze se vášně uklidnily. Z tiskové konference vyplynulo, že „částečné zastropování cen plynu“ zůstalo na stole, ovšem pouze pro plyn určený k výrobě elektřiny a jako poslední ze tří priorit, které vyjmenoval předseda Evropské rady Charles Michel.
Státy, které se běžně neschází, spolu byly celý den, vidí přínos prvního celoevropského summitu Fiala
Číst článek
Na prvním místě uvedl úspory energií, tedy v případě plynu za rámec toho, na čem se členské země domluvily koncem července. Následovala „bezpečnost dodávek“ plynu, tedy jeho zajištění „společnými nákupy prostřednictvím EU“, a to tak, aby se na jaře zase rychle naplnily plynové zásobníky. Teprve poté zmínil „sdílenou vůli přikročit ke snížení cen“ zemního plynu.
Na kritiku, že si počíná pomalu, odpověděla šéfka Komise čísly – podíl ruského plynu na spotřebě v Unii klesl od jara ze 40 procent na 7,5 procenta. Zásobníky jsou před zimou plné z 90 procent, což je o 15 procent víc než loni.
Domluvilo se zdanění nadměrných zisků elektrárenských a ropných společností. Komise připravuje sérii návrhů, které budou záhy k dispozici. Taková reforma trhu s elektřinou, která by ji zcela odřízla od cen plynu, je však mimořádně složitá a Komise s ní přijde až na začátku příštího roku.
Zkouška pro Česko
Na tiskové konferenci se nemluvilo přímo o úmyslu německé vlády si vypůjčit 200 miliard eur na podporu cen energií pro německé domácnosti a hlavně podniky, který vyvolal bouři obvinění z pokusu získat pro německý průmysl nespravedlivou konkurenční výhodu.
Šéfové evropských institucí však mluvili o potřebě „zabránit fragmentaci vnitřního trhu“ a také zajistit „rovné podmínky“ pro všechny.
OBRAZEM: Představitelé ze všech koutů Evropy. Na summit přijely čtyři desítky státníků
Číst článek
Neslibovali žádný nový společný fond; Ursula von der Leyenová nicméně oznámila navýšení prostředků pro program RePowerEU, z něhož lze financovat nejen výstavbu větrníků a solárních panelů, ale také plynovodů či vodíkovodů, nehledě na zateplování budov či nákup tepelných čerpadel. Konkrétní číslo neřekla.
Dvojitý neformální summit tento týden byl pro Česko nejtěžší zkouškou předsednictví v Radě Evropské unie. Můžeme se radovat, že se díky těmto schůzím Evropa posunula o kousek dál žádoucím směrem v nelehké době.
Jak Michel, tak von der Leyenová nešetřili na závěrečné tiskovce chválou a neobvykle vřelými slovy na adresu českých hostitelů – i to stojí za povšimnutí a zapamatování.
Autor je bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu
Ani reforma sociálních dávek se ministru Jurečkovi moc nepovedla
Lukáš Jelínek
Peněz je dost, jen ty levné byty chybí
Julie Hrstková
Demonstrace na Slovensku pokračují, vláda ale nikam neodchází
Petr Šabata
Rusko a Sýrie
Ondřej Soukup