Oživlé černobylské inferno
Před nedávnem si nejen ta část světa, nad níž před 33 lety utajeně plul radioaktivní mrak, připomínala největší jadernou havárii v historii. S neobyčejnou sugestivitou, důkladností a emocionálním účinkem pak nyní rekonstruuje tragédii z roku 1986 pětidílný britsko-americký hraný seriál televize HBO s lakonickým titulem Černobyl.
U nás byly odvysílané zatím tři epizody. A hned při první diváky mrazilo, i když na obrazovkách právě probíhalo doslova inferno, rozpoutané bezprostředními důsledky exploze a roztavení reaktoru.
Ti, kdo se ocitli nejblíže, umírají takřka ihned, jiné to čeká v řádu desítek hodin a za strašlivých okolností. Pracovníky elektrárny, anebo hasiče, z nichž jeden například zvědavě popadne velký úlomek grafitu z pláště reaktoru, a i když má důkladné rukavice, je jeho osud nenávratně zpečetěn.
Stejně tak zřejmě mnohých, včetně dětí, které po půlnoci 26. dubna v blízkém městě Pripjať vzbudila exploze a vyšli ven, aby se kochali vyhlídkou na nedalekou záři krásně záhadné barvy. A obdivovali vůkol poletující nevšední popílek, připomínající velké sněhové vločky.
Seriál Černobyl očima Drábové: Není lehké se na něj dívat, ale vidět by ho měl každý. Když to vydrží
Číst článek
Tamní obyvatelé ostatně normálně fungují a děti chodí do školy a ze školy ještě další dramaticky vysoce radioaktivní dny, než je požár v první fázi uhašen. Ale jaderná reakce samozřejmě pokračuje a začíná jít o to, že jsou v sázce desítky milionů životů a na staletí neobyvatelná krajina ohromného rozsahu, včetně zamořených řek.
Byrokrat a vědec
To se ovšem už začíná konečně hýbat víc než zkostnatělý sovětský aparát, který zpočátku všechno tutlal, a bagatelizoval. Vždyť vrcholní funkcionáři elektrárny se například vzájemně ujišťovali, že o nic vážného nemůže jít, když dozimetry ukazují jen málo přes normál. Ty ovšem byly limitovány, nedovedly naměřit vyšší hodnoty a teprve když je armádou použit důkladný přístroj, ukáže se nejčernější hrůza v plné nahotě.
Ale ještě i tehdy zasahuje KGB vůči vědcům, kteří se snaží zjistit příčiny havárie, neboť jen tak se něco takového nebude opakovat. K doslova se před očima rozpadajícím osobám, které byly zasaženy obrovskou radioaktivitou přímo v elektrárně, je přístup do speciálního oddělení nemocnice přísně zakázaný. A tak dále.
Průlom v utajování a hledání cest ke zmenšení následků vidíme, aspoň v dosavadních dílech, hlavně skrze postavy jaderného fyzika Legasova a šéfa vládní komise Ščedrina, společně vyslaných do Černobylu Nejvyšším sovětem.
Mající od počátku k věci totálně rozdílné přístupy, jež se ale pomalu sbližují: kovaný stranický byrokrat počíná nahlížet na leccos jinak, než byl za celou kariéru uvyklý. A prominentní vědec zase musí znovu a znovu lhát do očí těm, bez jejichž zásahu nastane apokalypsa. Ale je čeká jistá a příšerná smrt.
A uvědomuje si, čemu léta mlčky asistoval. Když vidí technickou, bezpečnostní i personální úroveň jaderné elektrárny. A v přeneseném smyslu celého sovětského systému. Ale do závěru strhujícího seriálu ještě zbývají dvě epizody.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Slovenští lékaři na barikádách
Kamila Pešeková
Spojené státy v roce 2024, rozvrat tradiční politiky
Jiří Pehe
Stínová flotila pomáhá ruské ekonomice
Libor Dvořák
Hledá se vrah
Iva Pekárková