V Česku ubývá nelegálního softwaru
Počítačové pirátství je v Česku na ústupu. Loňský rok míra nelegálního softwaru dosáhla 37 procent ze všech používaných programů, což je o jedno procento méně než v roce 2008. Podle analýzy společnosti IDC je Česká republika momentálně v počtu nelegálního softwaru v rámci Evropy na třinácté příčce. Za sebou tak necháváme i země jako Itálie, Španělsko nebo Francie.
Množství nelegálních programů se za posledních patnáct let v České republice snížilo téměř o třetinu. Důvodem je hlavně vyšší životní úroveň Čechů: „Především si lidé začínají zvykat, že se za software platí. Doby, kdy se software šířil celkem běžně černými metodami, už pomalu doznívají a lidé jsou zvyklí platit za služby, audiovizuální díla a software. Také riziko postihu je docela silným strašákem, především pro firmy,“ vysvětluje šéfredaktor serveru živě.cz David Polesný.
O počítačovém pirátství mluvil na rádiu Česko šéfredaktor serveru živě.cz David Polesný.
Velkou roli také hraje to, že jednotlivé programy výrazně zlevnily a jsou pro lidi dostupnější: „Software se stává dostupnějším. Nejenom že zlevňuje, ale také proto, že se zvyšuje průměrná mzda a přitom jsou ceny software níž, takže pro lidi je to dostupnější záležitost, než tomu bývalo kdysi,“ dodává Polesný.
Podle něj má nelegální šíření softwaru pro počítačové firmy ale také pozitivní význam: „Nelegální šíření má dvě strany. Programy se díky tomu šíří a získávají na popularitě. Díky tomu se daleko více rozšíří a když třeba člověk takový program ukradne, potom se rozhodne podnikat a program potřebuje pro svoji firmu, už je na něj zvyklí a koupí si ho. Takže na jednu stranu může firmám nelegální šíření programů nakonec i prospět.“