Máme moc obcí a je to drahé. NERV ale neříká, že budeme trhat obecní cedule, hájí komisi její člen
Česko má vzhledem k počtu obyvatel enormní počet obcí. V 16 krajích je 76 okresů a 6249 obcí. Ve městech ale žije 70 procent obyvatel. V Evropě je na tom podobně jen Francie. „Vyjadřuje to potřebu lidí rozhodovat sami o sobě. Já si myslím, že je to spíš pozitivní,“ říká Petr Drahovzal, starosta Velkého Oseku na Kolínsku a místopředseda Svazu měst a obcí. Národní ekonomická rada vlády (NERV) upozorňuje, že je systém samospráv nepřiměřeně drahý.
Člen rady, ekonom Aleš Rod, nicméně upřesňuje, že NERV jde hlavně o racionalizaci fungování místní správy.
„Udělala se z toho mediální zkratka, podle které chce NERV rušit obce – a já tomu rozumím, ale není pravdou, že bychom někde chtěli vytrhávat obecní cedule,“ dodává.
Jenže problém struktury osídlení v Česku je hlubší, než si někdy uvědomujeme, a ani citlivě provedená reforma ho nevyřeší, vysvětluje Radim Perlín, vedoucí Výzkumného centra Rural Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Daň z nemovitosti náleží obcím. Je to příspěvek občanů do místa bydliště, říká šéf Svazu měst a obcí
Číst článek
„Nejenže máme 6,2 tisíce obcí, ale celkem dvanáct až třináct tisíc vesniček, které k nim připadají. Například město Sedlec-Prčice se skládá z 27 místních částí.”
A v každé z nich čekají obyvatelé úroveň veřejné dopravy, dostupnosti služeb a vzdělání srovnatelnou s tou, jaké se těší obyvatelé větších sídel. Jsou přitom rozeseté po krajině ve vzdálenosti jednoho nebo i dvou kilometrů.
To mimo jiné neúměrně prodražuje hromadnou dopravu, kterou každý bere jako samozřejmost ale musejí ji dotovat kraje.
Co s tím? Jaké slučování obcí by mělo smysl – a jaké rozhodně ne? A vedla by větší spolupráce obcí vůbec k nějaké úspoře? Poslechněte si celé Zaostřeno Víta Pohanky, audio je v úvodu článku.