Kdo může za růst cen energií? Snaha je zejména ze strany dodavatelů zemního plynu, uvádí zmocněnec

Evropa postupně končí s fosilními palivy a orientuje se na obnovitelné zdroje zálohované plynem. Přitom se ale v posledních měsících potýká s rekordními cenami energií a ani výhled na příští rok není příliš optimistický. Téma rozebral Český rozhlas Plus v pořadu Zaostřeno se zmocněncem pro otázky energetické bezpečnosti Václavem Bartuškou.

ZAOSTŘENO Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V plynovodu Jamal se obrátil tok, plyn teče na Východ. llustrační foto

V plynovodu Jamal se obrátil tok, plyn teče na Východ. llustrační foto | Foto: Vasily Fedosenko | Zdroj: Reuters

Jaký podíl na současné situaci mají obnovitelné zdroje a Zelená dohoda pro Evropu neboli Green Deal? Podle zvláštního velvyslance České republiky pro otázky energetické bezpečnosti Václava Bartušky jsou důvody zvyšování energií nejméně tři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Zaostřeno Ondřeje Nováka

„Růst cen je způsoben rychlým oživením trhu, a to nejen v Evropě. Pak obrovskou nejistotou, protože nikdo neví, jestli přijde další vlna lockdownů, nebo ne. Loni měli dodavatelé nakoupeno hodně do zásob – a prodělali na tom,“ vysvětluje.

Připomíná, že právě v roce 2020 byly ceny energií nejnižší v historii, a to prý nikdo nenaříkal.

Jako poslední důvod pak přidává spekulace: „Je tady totiž do jisté míry i snaha ovlivnit růst cen ze strany některých dodavatelů, zejména zemního plynu.“  

V pořadu Zaostřeno mluvil také o tom, jak a kde se tvoří cena evropské elektřiny a nakolik ji ovlivňují emisní povolenky či odklon Německa od jaderné energie. Poslechněte si celý audiozáznam.

Ondřej Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme