Rusko si od obchodní smlouvy s Gruzií slibuje zahraniční investice

Rusko a Gruzie dnes formálně podepíší obchodní dohodu, která otevírá Rusku cestu k přijetí do Světové obchodní organizace (WTO). Rusko usiluje o členství v této instituci už celých 18 let a je zatím největší ekonomikou, která stojí mimo WTO.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina návštěvníků pozná především turistickou tvář Moskvy. Její obyvatelé ji však vidí nezkresleně

Většina návštěvníků pozná především turistickou tvář Moskvy. Její obyvatelé ji však vidí nezkresleně | Foto: Adam Baker, CC BY 2.0

Podle předsedy české pobočky Mezinárodní obchodní komory Michala Mejstříka bude vstup Ruska do WTO znamenat, že bude nyní obchod s Ruskem předvídatelnější než dříve.

„Mezinárodní obchodní organizace hlídá principy liberalizace obchodu, a liberalizace obchodu znamená, že ona přísně hlídá i sankcionuje určité odchylky. To znamená ve chvíli, kdy Rusko například až přehnaně zareagovalo na určité epidemie a zakázalo dovoz, kvůli svým přehnaně citlivým hygienickým standardům, například zeleniny, či některých produktů tohoto typu, tak takové věci by se do budoucna neměly opakovat,“ vysvětlil Rádiu Česko Mejstřík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o deváté na Rádiu Česko byl komentátor Českého rozhlasu 6 Libor Dvořák

Konkrétní forma dohody ale není známa. Ruská strana říká, že nemusela od ničeho ustoupit, ale podle komentátora Českého rozhlasu 6 Libora Dvořáka to určitě není pravda. Gruzie totiž dlouho vstup Ruska do WTO vetovala kvůli sporům o Jižní Osetii a Abcházii.

Součástí dohody je zřízení obchodních koridorů přes obě země. Podle Dvořáka to tak vypadá, že by podpis smlouvy mohl znamenat zlepšení vzájemných vztahů Ruska a Gruzie. Pro investory to bude znamenat, že Rusové budou muset respektovat obecně uznávaná obchodní pravidla. A Rusko si slibuje, že díky členství ve WTO přiláká větší množství zahraničních investic.

Rusku podle Dvořáka smlouva přinese menší surovinovou závislost. Zjednoduší se tak některé dovozy, které byly dosud komplikované.

Libor Dvořák dodává, že za prezidenta Borise Jelcina, když bylo Rusko přijato do skupiny G8, se světové ekonomiky sbližovaly, po nástupu Vladimira Putina byla naopak tendence vstup Ruska do WTO oddálit. V současnosti to tedy vypadá, že se vztahy normalizují a Rusko se stane standardním obchodním partnerem.

To by mohlo pomoci zrušení vízové povinnosti pro Rusy do zemí EU, o což podle Dvořáka Rusko velmi stojí. Také má zájem o technologie, protože v této oblasti je závislost Ruska na ostatních zemích velká.

Tomáš Pavlíček, Libor Dvořák, Simona Bartošová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme