Rusové už pociťují dopady sankcí. Lednice zdražily až o polovinu, místo Instagramu přichází Rosgram

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu a sankcím Západu se před měsícem o 180 stupňů změnily životy milionů Rusů. Odchod ze země nebo omezení aktivit ohlásilo přes 450 zahraničních společností. Tenčí se tak například zásoby elektroniky z ciziny. U potravin je situace lepší, protože si je Rusové vyrábějí sami nebo je dováží z Běloruska a Srbska. Už nyní si ale připlatí za automobil nebo dovolenou.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zavřeno. Už 450 zahraničních firem odešlo z Ruska nebo omezilo své aktivity v zemi.

Zavřeno. Už 450 zahraničních firem odešlo z Ruska nebo omezilo své aktivity v zemi. | Foto: REUTERS/Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Na internetu se objevila videa a fotky Rusů, jak masově skupují cukr a některé další výrobky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor se zpravodajkou Ivanou Milenkovičovou

Pokud jde o potraviny, země se do značné míry adaptovala už po první vlně sankcí po roce 2014, kdy režim prezidenta Vladimira Putina anektoval ukrajinský poloostrov Krym.

Řada výrobků se tak v Rusku vyrábí, případně se dováží ze zemí bez embarga. Na pultech ruských obchodů tak lze najít například mnoho mléčných výrobků z Běloruska či Srbska.

Odlišná je situace u výrobků západních firem, které odhlásily odchod z Ruska. Například prodejci elektroniky hlásí, že se jim krátí zásoby produktů firem Apple nebo Samsung. Mají jich jen na dva až tři měsíce.

Auta i dovolené

Situace se liší region od regionu, celostátně ale od začátku roku podle ruského statistického úřadu podražily základní potraviny o jednotky, výjimečně nižší desítky procent.

Rusko hledá nové možnosti ohledně plateb za vývoz energií. Zvažuje i přijímání bitcoinů

Číst článek

Zdražení se plošně a výrazně dotklo osobních automobilů, jejich cena se zvýšila o dvacet procent. Zdražení se týká i domácí elektroniky, televizí nebo ledniček – tam cena od ledna vzrostla o třicet až padesát procent. Některé největší obchody s technikou dokonce odmítají prodeje na splátky.

Až dvojnásobek pak zaplatí Rusové za desetidenní dovolenou v tříhvězdičkovém hotelu v Turecku. V menší míře vyrostly i ceny hygienických potřeb a některých léků.

Komplikace v bankovnictví

Tím ale potíže Rusů nekončí. Karty západních společností, jako jsou Visa či MasterCard, přestaly fungovat, ruské banky tak své klienty převádějí na karty Mir, které stát už dlouho prosazoval třeba pro výplaty sociálních dávek. Jejich vlastnictvím byla podmíněna i výplata výher v loterii pro očkované proti covidu.

Finanční ústavy se ale potýkají s nedostatkem plastových karet a čipů, klienti některých bank si tak musí na vydání fyzické karty Mir počkat a musejí využívat jen virtuální karty.

Banky i další instituce zároveň řeší nedostatek kancelářského papíru, který chybí kvůli výpadku bělidel ve výrobě.

24:02

Koubský: Zablokováním YouTube by Kreml tak trochu odstřihl sám sebe, jede přes něj i státní propaganda

Číst článek

Rusko v uplynulých týdnech na svém území zakázalo západní sociální sítě jako Facebook, Instagram nebo Twitter. Lidé se k nim sice mohou připojit pomocí VPN, jenže řada poskytovatelů této služby v zemi nefunguje. Používání VPN navíc není v Rusku masově rozšířené, znají ji hlavně obyvatelé velkých měst a opozice.

Ruský regulační úřad Roskomnadzor nařídil prověřit, zda jsou všechny zakázané stránky a služby opravdu řádně blokované. Pokud dosud existovaly nějaké skulinky, jak zakázané weby navštívit, mají je operátoři do konce měsíce odstranit.

Velké části Rusů tak nezbude než přejít na ruské sociální sítě, jako je VKontaktě nebo Odnoklassniki. Firmy také nově představily alternativu Instagramu s názvem Rosgram.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme