McDonald’s, Coca-Cola či Starbucks. Podnikání v Rusku přerušily kvůli invazi na Ukrajinu další firmy
Americká společnost McDonald’s v úterý oznámila, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu dočasně uzavře všech svých 850 restaurací v Rusku. Obchodní aktivity v zemi přerušují také američtí výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola a PepsiCo a kavárenská síť Starbucks. Francouzská kosmetická firma L'Oréal mezitím sdělila, že v Rusku uzavře své obchody a pozastaví tam investice. Vývoz do země pozastavuje také italský výrobce luxusních automobilů Ferrari.
Veškeré operace v zemi pozastavuje i vydavatelství Universal Music Group. Uzavírá tamní kanceláře.
Generální ředitel McDonald's Chris Kempczinski v otevřeném dopise zaměstnancům uvedl, že uzavření provozoven v Rusku je v tuto chvíli správné rozhodnutí.
Spojené státy zakazují dovoz ruského uhlí, plynu i ropy. Británie ji přestane dovážet do konce roku
Číst článek
„Naše hodnoty znamenají, že nemůžeme ignorovat zbytečné lidské utrpení, které se odehrává na Ukrajině,“ napsal.
Gigant v oblasti rychlého občerstvení zároveň oznámil, že bude nadále svých 62 000 zaměstnanců v Rusku, „kteří dali svá srdce a duši do naší značky McDonald’s“, platit.
Kdy se provozovny McDonald's v Rusku opět otevřou, podle Kempczinského nyní nelze odhadnout. McDonald’s také dočasně uzavřel 108 svých restaurací na Ukrajině a nadále tam platí své zaměstnance.
Uzavření restaurací McDonald’s bude mít pro Rusko i symbolický význam. První pobočka se tam otevřela v centru Moskvy v roce 1990 a stala se symbolem vzkvétajícího amerického kapitalismu v době rozpadu Sovětského svazu, píše agentura Reuters.
Sankce uvalené na Rusko jsou největší v dějinách, říká americký odborník
Číst článek
Uzavření prodejen může pro McDonald’s představovat značnou finanční ztrátu. Společnost se sídlem v Chicagu nedávno uvedla, že její restaurace v Rusku a na Ukrajině tvoří devět procent z jejích ročních příjmů, tedy zhruba dvě miliardy dolarů.
McDonald’s vlastní 84 procent svých ruských poboček, na rozdíl od jiných velkých značek rychlého občerstvení v Rusku, které vlastní franšízanti, včetně KFC, Pizza Hut a Burger King.
Coca-Cola, L'Oréal i Ferrari
Pozastavení obchodních aktivit v Ruska oznámily také výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola a PepsiCo. O přerušení veškerých svých obchodních aktivit v Rusku v úterý také informoval americký kavárenský řetězec Starbucks.
Stažení z Ruska v úterý oznámila také francouzská firma L'Oreal, přičemž důrazně odsoudila ruskou invazi a válku na Ukrajině. Doplnila, že její rozhodnutí je v souladu s postojem Francie a úřadů EU.
Podniky L'Oréal v Rusku, které zahrnují výrobní závod, tvoří podle společnosti jednociferné procento z jejích ročních tržeb. Největší světová kosmetická firma, která vlastní značky Lancome a Maybelline, také sdělila, že zvažuje další opatření a snaží se o svých 2200 zaměstnanců v Rusku postarat.
Odpojení od SWIFT je pro Rusko bolestivější než odchod Visa a Mastercard, říká ekonom Singer
Číst článek
L'Oréal má 326 ukrajinských zaměstnanců, z nichž většina zůstává ve své vlasti za podmínek, které společnost označuje za čím dále více nesnesitelné. „Máme o ně obavy a bojíme se o jejich bezpečnost,“ uvedla firma s tím, že těmto zaměstnancům poskytuje finanční a psychologickou podporu.
O pozastavení exportu do Ruska v úterý informovala také italská automobilka Ferrari. „Vzhledem k přetrvávající situaci se Ferrari rozhodlo až do odvolání pozastavit výrobu vozidel pro ruský trh,“ uvedla společnost v prohlášení.
„Situaci nadále pečlivě sledujeme a vždy budeme respektovat všechna pravidla, nařízení a sankce,“ dodala automobilka, která minulý týden uvedla, že Rusko je pro ni velmi malým trhem.
„Vyzýváme k co nejdřívějšímu ukončení násilí na Ukrajině,“ uvedlo zase vydavatelství Universal v prohlášení, podle kterého firma spolupracuje na humanitární podpoře Ukrajiny s řadou organizací z různých zemí včetně České republiky.
Server Variety upozornil, že se v následujících 24 až 48 hodinách očekává vyjádření i dalších dvou velkých vydavatelství Sony a Warner.