PŘEHLEDNĚ: Reakce politiků na rozšiřování aktivit čínské CEFC v Česku
Čínská investiční společnost CEFC převezme téměř 50 procent ve firmě Travel Service. Obě strany dnes podepsaly dohodu o strategickém partnerství v čínské Šanghaji, kde je na návštěvě prezident Miloš Zeman. CEFC už oznámila koupi pivovaru Lobkowicz, fotbalové Slavie nebo vydavatelství Empresa Media, které vlastní televizi Barrandov.
Bohuslav Sobotka (ČSSD), premiér
„Ve srovnání s investicemi Německa, Rakouska, Francie, Holandska nebo třeba Korejské republiky jsou ty (čínské) investice zatím stále relativně nízké. A pokud si Čína vybere nebo vybrala Českou republiku jako určitou bránu pro své obchodní a ekonomické aktivity v Evropě, tak je to něco, z čeho Česká republika může profitovat.“
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) doufá, že čínský investor pomůže Českým aeroliniím, v nichž Travel Service drží třetinu akcií.
„Bohužel Korejci pro ČSA neudělali vůbec nic, takže možná by se mohl zajímat o minoritní podíl státu - my tam máme necelých 19 procent a jsme tam vlastně do počtu, nemáme na to žádný vliv. Takže doufejme, že díky tomuto investorovi budou ČSA znovu expandovat a znovu se stanou dobrou firmou."
Jan Mládek (ČSSD), ministr průmyslu a obchodu
„Já nevidím důvod v této politice nepokračovat. Prostě je to tak, že v 90. letech byla Česká republika oknem do Evropy pro japonské firmy, v letech nultých to bylo, nebo stále ještě je, pro korejské firmy a teď je ten prostor pro čínské firmy.“
Miroslav Kalousek (TOP 09), místopředseda strany
„Je to součást kapitalismu, v kapitalismu se investuje. V okamžiku, kdy tato skupina vstoupila do banky J&T, tak bylo zřejmé, že bude mít své investiční záměry v České republice. A určitě to není ke škodě.“
Petr Fiala (ODS), předseda strany
„Tady je opravdu potřeba uplatňovat ekonomické hledisko. Jedná se o privátní firmu, nemůžeme předpokládat žádné politické zájmy a ten kapitál, který sem přichází, nebo firmy, které tady dlouhodobě investují, ať jsou čínské, nebo evropské, pokud pomáhají rozvoji našich podniků, tak je to jenom dobře.“
Předseda KSČM Vojtěch Filip má výhrady k tomu, že předseda představenstva CEFC je zároveň poradcem prezidenta Zemana.
„Pokud si najímá zahraniční poradce, je to samozřejmě jenom jeho rozhodnutí. Já jsem přesvědčen, že je vhodnější, aby se opíral o odborníky, kteří v tomto ohledu umí lépe chránit národní zájem.“