Produkce olivového oleje v Evropě klesla. Za menší úrodu oliv mohou extrémy počasí
Letní vlny veder a lesních požárů významně ovlivnily produkci oliv a olivového oleje. Španělsko, jako největší producent na světě, letos vypěstovalo o desítky tisíc tun oliv méně než obvykle. Extrémní počasí ovlivňuje i další evropské producenty, což se promítá hlavně do rostoucích cen, píše server The Guardian.
Středomořské regiony mají téměř pětitisíciletou tradici pěstování olivovníků, z jejichž plodů se lisuje olivový olej. Téměř polovina světové produkce patří Španělsku, významnými producenty jsou i Itálie, Řecko, Turecko a Maroko. Tyto regiony ale letos zasáhlo extrémní počasí a produkce olivového oleje se potýká s vážnými problémy.
Tržní cena olivového oleje je na historickém maximu. ‚Brzy se to projeví v obchodech,‘ říká analytik
Číst článek
Ve Španělsku letos vypěstovali zhruba 750 tisíc tun oliv. V minulých letech přitom obecně platilo, že země vypěstovala okolo 1,3 milionu tun oliv. Situace je podobná i v Řecku, které by za letošek mělo vyprodukovat okolo 200 tisíc tun oliv, což je asi o třetinu méně než loni.
Celkově se tak počítá s tím, že celosvětová produkce kvůli extrémně vysokým teplotám ve středomořských regionech klesne na 2,4 milionu tun, přičemž celosvětová poptávka činí přibližně 3 miliony tun těchto plodin.
Malá sklizeň navíc může způsobit, že do příštího roku zásoby olivového oleje nebudou poptávce stačit. Už nyní proto někteří výrobci olivového oleje z Evropy začínají chybějící zásoby dovážet z Jižní Ameriky.
Podle analytiků se špatná úroda promítá hlavně do cen, které se v některých evropských regionech zvedly i o 50 %. Cena za extra panenský olivový olej z Andalusie v tomto měsíci stoupla na 8,45 eur za kilogram, což je dvakrát více než loni. Navíc se jedná o nejvyšší cenu za olivový olej prodávaný ve Španělsku za posledních 20 let.