Nejdůležitější je podle Radima Rybníčka postarat se přes zimu o kořenový bal. „V zimě stačí, když strom zahrnete až ke kořenům mulčovací kůrou, protože ty kořeny nesmí umrznout,“ říká.
Ve Španělsku letos vypěstovali zhruba 750 tisíc tun oliv. V minulých letech přitom obecně platilo, že země vypěstovala okolo 1,3 milionu tun oliv. Situace je podobná i v Řecku.
Chorvatské olivovníky ohrožuje nebezpečný druh mšice. Poprvé si jí všimli před dvěma lety na ostrově Brač. Úroda tehdy ale kvůli špatnému počasí nebyla valná, a tak se rozsah řádění nového škůdce naplno projevil teprve při loňské sklizni. Nejen Chorvaté teď usilovně hledají látku, která by olivovníky před mšicemi ochránila.
Největší pěstitelé oliv hlásí rekordně nízkou úrodu. Jen třeba ve Španělsku a Itálii se loni produkce propadla skoro o polovinu. I to je důvod, proč si zákazníci připlatí za olivový olej. Za několik posledních měsíců už jeho cena vzrostla téměř o 20 procent.
Výroba olivového oleje v Itálii a ve Španělsku se výrazně sníží. Například olivovníky v Toskánsku napadla bakterie, a právě kvůli tomu bude nižší úroda. To se nepříznivě promítne i do cen olivového oleje v příštím roce.
Sklizeň španělských oliv bude letos o polovinu menší než v loňském roce. Letní měsíce totiž byly příliš suché a horké. Pěstitelé proto už teď odhadují, že ceny oliv i olivového oleje budou růst.