Obchodníci s finančními deriváty musí být odpovědnější, říká děkan z VŠE
Finanční deriváty opět budí pozornost. Komplikované nástroje, které byly jednou z příčin globální krize, se totiž dál obchodují ve velkém a v podstatě bez kontroly. Snaha několika zemí o jejich regulaci je přitom marná. Ve svém včerejším projevu před tím varoval americký ministr financí Timothy Geithner. Podle něj se totiž trh s deriváty v případě, že jedna země regulaci zpřísní, přesune tam, kde k ní přistupují laxně. Někteří experti tvrdí, že hrozí opakování finanční krize.
Timothy Geithner tvrdí, že se země musí vyhnout snaze nalákat trh tím, že deriváty nebudou regulovat. To podle něho končí špatně a za příklad dává Velkou Británii.
Děkan Fakulty financí a účetnictví pražské Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák upozorňuje, že je potřeba rozlišovat: „Pokud by některá země to vědomě chtěla dělat tak, že by neregulací k sobě lákala obchodníky, to by dobré nebylo. Ale tady neexistuje něco jako superkvalitní regulace a jeden model.“
Děkan FFÚ VŠE Petr Dvořák rozebírá ve Světě o osmé způsoby regulace obchodu s finančními deriváty
Diskuse, jakým způsobem deriváty regulovat, stále probíhá a hledá se optimální způsob. Podle Dvořáka lze většího účinku někdy dosáhnout menší regulací. „Najít celosvětový systém je ideál, který se těžko podaří naplnit, ale ty nejdůležitější trhy se budou ubírat stejným směrem,“ domnívá se.
Podle známého investora Marka Mobiuse se v porovnání s dobou před krizí nic nezměnilo a opakování finanční krize je tak za rohem. Dvořák tomu ale nevěří. Není pravděpodobné, že by se hráči na finančních trzích z krize nepoučili.
„Problém vidím v tom, že regulace spíš vede k tomu, že se snažíme vést jednotlivé subjekty podle toho, co je pro ně nejlepší, ale lepší by bylo tlačit na odpovědnost samotných hráčů na trhu, aby si uvědomili, že se nesmějí pouštět do rizikových operací, aby si uvědomili možnou ztrátu, riziko krachu. A regulátoři musí systém nastavit tak, aby ho krach jedné banky nenarušil,“ navrhuje.
Finanční deriváty jsou nástroje, které umožňují na termín kupovat nejrůznější finanční instrumenty a komodity bez nutnosti disponovat s příslušným kapitálem. Obchod se odehrává na základě pohybu ceny, ze které plyne plnění, a funguje na principu páky – s malým kapitálem lze hodně vydělat i hodně prodělat.